Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

OBŘÍ VICHŘICE dorazila do Česka: Lidé sedí ve vlacích a nemohou se dostat domů!

Zdroj: archiv
Vichřice udeřila
Neskutečně silný vítr dorazil do Česka. Podle Českého hydrometeorologického ústavu může vítr dosáhnout až rychlosti vichřice! Na některých místech už se tak stalo, některé vlaky nejezdí a lidé se nemohou dostat domů.

Vítr během celého dne zesiloval, úplně nejhorší bude situace v noci a také ve středu ráno. Mezi nejkritičtější oblasti patří střední a východní Čechy a také jižní Morava.

"Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvrácenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu," informuje na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav, který občanům doporučuje sledovat vývoj situace na internetu.

Dále ČHMÚ doporučuje také zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky, omezit pohyb venku i jízdy autem. Vyvarovat byste se také měli zdržování se v okolí starších budov či v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů.

"Nechodit do lesa a nepřibližovat se ke spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby," stojí dále ve výstraze Českého hydrometeorologického ústavu.

Na horách na severu a severozápadě dosahuje vítr rychlosti 110 km/h, na Milešovce až 97 km/h. Podle meteorologů přitom bude i nadále zesilovat. Následky vichřice už pocítili někteří cestující vlakem, železniční doprava byla na řadě míst omezena. Čtyři vlaky byly odřeknuty ve Středočeském kraji. A desítky spojů nabírají kvůli větru zpoždění.

Související články

Další články