Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Obří problém v Chorvatsku: Pláže zaplavily výkaly, museli je uzavřít, děti jsou v ohrožení

Obří problém v Chorvatsku: Pláže zaplavily výkaly, museli je uzavřít, děti jsou v ohrožení
Zdroj: cestovani.tiscali.cz
+ Další fotografie
smůla
Navzdory koronavirové krizi spousta Čechů vyrazila směr Chorvatsko. Bohužel situace kolem koronaviru se tam zhoršuje a náměstek ministra zahraničí Martin Smolek v rozhovoru v Radiožurnálu naznačil, že by se hojně navštěvovaná destinace mohla zařadit na seznam rizikových zemí. A teď přišla další rána. U města Dubrovník moře zaplavily výkaly a místní média informují o tom, že problémy s fekáliemi se objevily i na ostrově Korčula. Pláž museli zavřít.

Během prázdnin se vypravovaly vlaky plné českých turistů dychtících po letní dovolené v Chorvatsku. Situace kolem koronaviru není ale vůbec stabilní a v Čechy hojně navštěvované destinaci se za poslední týdny výrazně zhoršila.

Od začátku prázdnin si doposud 142 českých turistů dovezlo z Chorvatska koronavirus a celkem se v zahraničí nakazilo zhruba 320 lidí. Za poslední týden se počet nemocných zvýšil o třetinu.

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek v rozhovoru pro Radiožurnál naznačil, že by se Chorvatsko mohlo zařadit na seznam rizikových zemí. "Uvažujeme o jeho zařazení na seznam rizikových zemí, ale dohodli jsme se, že situace ještě není tak dramatická," dodal Smolek.

Chorvatské moře zaplavily výkaly

Aby toho nebylo málo, byli Chorvati donuceni uzavřít pláže kolem Dubrovníku, protože tamní moře zaplavily výkaly. "Podle výsledků analýzy bylo zjištěno, že moře přesahuje mezní hodnoty pro mikrobiologický parametr Escherichia coli. Odběr vzorků bude opakován, dokud se nezastaví znečišťování. Koupání se nedoporučuje," uvedl chorvatský Ústav veřejného zdraví.

Problémy s fekáliemi se objevily i na ostrově Korčula. Podle chorvatských médií je obtíž způsobena potrubím a odpadními vodami. Voda kontaminovaná výkaly je obzvlášť nebezpečná pro děti.

Zatím jsou kvůli fekáliím uzavřeny pláže Sumartin Bay, Vis 2, Šulić, Danče, Hotel Bellevue a Hotel Rixos. Není to bohužel poprvé, co se Chorvatsko potýká s problémem s fekáliemi. Objevil se už v roce 2019, kdy k zamoření fekáliemi došlo opět blízko Dubrovníku.

"Koupání se v tomto místě opravdu nedoporučuje, jelikož se do vody dostala střevní bakterie Escherichia coli, která může být pro člověka nebezpečná," varovaly tehdy místní úřady.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy