Trendy tagy Michaela Kudláčková očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Obří námořní katastrofa: Před 73 lety se potopila loď Goya, obětí bylo čtyřikrát víc než na Titanicu

Je to přesně 73 let, co došlo ke druhé největší námořní katastrofě
v dějinách.
Zdroj: facebook.com
+ Další 2 fotografie
Přesně před 73 lety, jen pár týdnů před koncem druhé světové války v Evropě, došlo k jedné z největších námořních katastrof všech dob, alespoň co se počtu ztracených životů týče. Během plavby lodi Goya tehdy zahynulo více než šest tisíc osob, převážně vojáků a uprchlíků.

Ačkoliv mnozí považují za jedno z největších lodních neštěstí potopení slavného Titanicu, mnohem fatálnější následky nese ne tak známá tragédie lodi Goya.

Goya byla německá dopravní loď, užívaná za 2. světové války k zásobování německých ponorek. Od počátku roku 1945 potom sloužila jako transportní loď, která evakuovala uprchlíky a vojáky z Východního Pruska na západ.

16. dubna 1945 přes pět tisíc tun vážící loď vyplula z města poblíž Gdaňsku se sedmi tisíci uprchlíky a raněnými vojáky. Jen pár minut před půlnocí ji ale začala torpédovat sovětská ponorka L-3. Zásahy zlomily obří loď v půli a Goya se začala potápět. Nastala panika. Zmatení cestující plnili palubu v naději, že stihnou nastoupit do záchranných člunů. Plavidlo ale kleslo pod hladinu moře za pouhé čtyři minuty.

Zachránit se podařilo pouhým 183 šťastlivcům, zhruba šest tisíc ostatních cestujících našlo v moři smrt.

Goya se potopila do hloubky přes sedmdesát metrů a její vrak byl objeven až půlstoletí po válce. Kvůli počtu obětí se jedná o druhou největší námořní katastrofu v dějinách.

Související články

Další články