Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Obří asteroid se řítí k Zemi: Vědci varují před katastrofou, startuje důležitá mise

Obří asteroid se řítí k Zemi: Vědci varují před katastrofou, startuje důležitá mise
Zdroj: facebook.com
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
asteroid
Do těsné blízkosti Země se tento týden dostane obrovský asteroid. Evropská kosmická agentura (ESA) varuje před možnou katastrofou, kterou by náraz vesmírného tělesa způsobil. Ve spolupráci s americkou NASA se proto rozjede speciální mise.

Asteroid o velikosti egyptských pyramid tento týden prolétne kolem Země. Jeho průměr je 76 až 170 metrů, k naší planetě se přiblíží na pět milionů kilometrů rychlostí 27 tisíc kilometrů v hodině.

Těleso s názvem WR3 2019 vědci prozkoumali 74krát a srážka se Zemí je nepravděpodobná. Patrick Michel z ESA je přesto přesvědčen, že asteroidy bychom neměli brát na lehkou váhu. "Důsledky by mohly být katastrofální," prohlásil. Ve spolupráci s NASA se rozjede mise Hera, která bude zkoumat systém dvou asteroidů Didymos. Vědci se chtějí dozvědět, co přesně by se stalo, kdyby se změnil jejich předpokládaný směr.

"Je důležité, abychom se o to postarali, zvlášť když na to máme potřebné nástroje," zůraznil Michel. V minulosti už se mluvilo o tom, že asteroidy by se případně mohly ničit jadernými hlavicemi.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy