Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Obří asteroid Bennu se řítí k Zemi! Vědci varují: může VYHLADIT ŽIVOT na naší planetě

Zdroj: NASA
+ Další fotografie
Apokalypsa
Nezadržitelnou rychlostí se k Zemi blíží obří asteroid Bennu. Už léta si vědci lámou hlavu, jak ho vychýlit z jeho osy. Jestliže nebudou úspěšní, život na naší planetě s největší pravděpodobností skončí. Snímky vesmírného obra teď zveřejnila NASA.

Asteroid Bennu je v hledáčku vědců už delší dobu. Pro svou velikost a fakt, že pravděpodobnost se Zemí není nízká, si vysloužil přezdívku "apokalyptický asteroid".

NASA má u asteroidu vesmírnou sondu OSIRIS-Rex, která v nedávných dnech pořidila unikátní snímky obra, jenž může mít na svědomí život na naší planetě. Sonda je pořídila přibližně z jednoho a půl kilometru.

K Zemi se má Bennu přiřítit sice až v roce 2135, přesto vědci s řešením, jak se ho zbavit, neotálejí. Šance, že se s planetou srazí, jsou 1:2700. A to není ve vesmíru málo. Jednou z variant, jak asteroid vychýlit z jeho dráhy, je raketa s jadernou hlavicí. Přímý střet by mohl Bennu odrazit jinam.

Asteroid ale vědce zajímá i z jiného důvodu. Předpokládají totiž, že obsahuje chemické látky, jež stály za zrodem života na Zemi. To by znamenalo potvrzení nemálo skloňované teorie, že život se u nás zrodil právě díky asteroidům.

Související články

Další články