Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

OBRAZEM: Výstava Muriel a andělé. Ztracený originální komiks Káji Saudka poprvé k vidění v Praze

Výstava  Káji Saudka.
Zdroj: profimedia / Denisa Bartoňová / koláž eXtra.cz
+ Dalších 12 fotografií
galerie

Muriel a andělé. Komiksový diamant Káji Saudka (†80) z konce 60. let, ve kterém představuje své kreslířské mistrovství. Dílo bylo před vydáním zakázáno, pak desetiletí ztracené, podivně nalezené a komplikovaně navrácené rodině Saudků, která veřejnosti poprvé představuje těchto 130 původních kreseb, které lze obdivovat v Galerii Tančícího domu. Na výstavu se zašla podívat i redakce eXtra.cz.

Muuriel a andělé. Dílo zachycující tváře rodiny, přátel i nepřejníků, ztepilých andělů i zakrslých čertů. Dílo, v němž se elán mládí Káji Saudka snoubí s vytříbenou technikou, mistrovské tahy tuší střídá hravost fantastických tvarů a barev. "Celý komiks je výjimečně vyzvednut z depozitáře, kam se po výstavě opět vrátí, a tak vzniká neopakovatelná příležitost porovnat originální listy s těmi vytištěnými v knize," stojí v tiskové zprávě, kterou vydala Galerie Tančící dům.

Kája upadl do kómatu

Dílo těsně před vydáním zakázané, pak po desetiletí ztracené a on se tak pomalu smiřoval s tím, že už se s nimi neshledá. A když na Velikonoce 2006 nešťastně upadl do kómatu, dílo stále nebylo k nalezení. Kája Saudek se tak se svou první Muriel již nesetkal. Její příběh tím ale nekončí. Možná právě až ve chvíli, kdy již bylo všem jasné, že se z kómatu už neprobere, spojila se s jeho manželkou záhadná osoba zastupující ještě záhadnější postavy v zákulisí, které měly originální kresby ve své moci.

Autor a rodina byli pro nálezce překážkou

Jejich zájmem nebylo vrátit dílo pravoplatnému majiteli, oni pohrdli také nabídkou štědrého nálezného a spolupráce na novém vydání knihy z nalezených podkladů. Namísto toho chtěli svůj nález co nejlépe zpeněžit a autor díla i jeho rodina jim v tom byli pouze otravnou překážkou. A když zjistili, že u nich nepochodí, že Saudkovi svůj ztracený a náhle nalezený poklad, rodinné album šťastného mládí, chtějí získat zpět, soubor kreseb několikrát změnil majitele a začátkem roku 2014 byl připraven k aukčnímu prodeji či spíše rozprodání.

Nepřekvapí, že si u toho nikdo nelámal hlavu ani s autorským právem a bez jakékoli součinnosti s Kájou a jeho rodinou knihu, v plné podobě původních autorských archů, takřka pirátsky vydali jako "aukční katalog".

Zasáh policie

Po zásahu policie však k aukci nedošlo a Murielina odysea tak dospěla do své poslední, soudní etapy, uvedl tehdy iDnes. Rodina totiž své hledání, když už je ztracený poklad na dohled, svůj boj o vrácení Muriel domů, své trvání na pravdě nevzdala.

Kája v létě 2015 vydechl naposled, jeho dědicové Johana, Patrik, Berenika však ve svém úsilí neustali. A v poslední den roku 2021, roku, kdy se Muriel poprvé objevila i na známkách České pošty, jim dal i Nejvyšší soud ČR za pravdu: toto mistrovské dílo Kájovi Saudkovi nikdy nepřestalo patřit, a teď je tedy plným právem v rukou jeho dědiců.

Johaně, Patrikovi i Berenice, která se o tátovo dílo neúnavně a s velkou pílí stará, je nyní velkou ctí, že se o potěšení z pohledu na toto veledílo v celé jeho kráse, vystavené pod kurátorskou péčí Bereniky Saudkové a Davida Goldberga, mohou podělit i s vámi.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy