Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Obrazem: Vyhlášené sanatorium u Prahy léčilo tuberkulózu, nyní chátrá a okupují ho narkomani

Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 27 fotografií
opuštěná místa
Plicní sanatorium v Kostelci nad Černými lesy bylo kdysi vyhlášeným zařízením, které sloužilo dvacet let jako vojenská nemocnice sovětské armády. Největší rozkvět zažila léčebna po druhé světové válce. V současné době je budova opuštěna a chátrá. V areálu sanatoria se nachází celkem 25 budov a z 42hektarového pozemku tvoří více než z polovinu lesopark. Do galerie se můžete podívat na 30 unikátních fotek z tohoto zapomenutého místa.

Vyhlášené plicní sanatorium

Plicní sanatorium Kostelec nad Černými lesy bylo otevřeno a uvedeno do provozu v roce 1901. Už v roce 1923 se stala léčebna vyhlášenou pro pacienty s tuberkulózou. V sanatoriu působil lékař Ferdinand Trippé a díky jeho věhlasným úspěchům byla léčebna v roce 1937 rozšířena o budovu s 200 lůžky.

Nejlepší léta plicního sanatoria skončila, když přišla okupace. V roce 1971 areál zabrala sovětská armáda a zůstala tam dvacet let. Po příchodu Sovětů muselo budovu opustit přes dvě stě pacientů a zhruba sto zaměstnanců.

Na dvaačtyřiceti­hektarovém pozemku se nachází pětadvacet budov a rozlehlý lesopark. Sanatorium sloužilo až do roku 1991 jako nemocnice pro Střední skupinu vojsk.

Chátrající sanatorium děsí

Po odchodu sovětské armády začalo vyhlášené sanatorium chátrat, protože stát, kraj ani město nejsou schopni najít kupce. Z pětadvaceti budov jsou obydleny pouze byty, které vojáci využívali jako ubytovnu.

Budovy je přitom možné využít jako zdravotní či kulturní zařízení. Místním zbývají jen oči pro pláč. Nevadí jim ani tak přítomnost bezdomovců v sanatoriu jako občasných narkomanů. Už několikrát bylo vypsáno výběrové řízení, ale žádný kupec se nenašel.

Do galerie se můžete podívat na unikátní fotky plicního sanatoria.

Související články

Další články