Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Obrazem: Tajná základna v Brdech, takhle vypadá kdysi nejstřeženější místo v Česku

Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 29 fotografií
velká galerie
Protiletadlová raketová základna, známá také jako Klondajk, se nachází nad městem Dobříš a fungovala v letech 1985 - 2001. Opuštěná protiletadlová raketová základna patřila ve své době k nejstřeženějším místům v Česku a ukrytá v hřebenech Brd byla prakticky neviditelná. V současné době je základna opuštěná a zpustošená, přesto si toto místo oblíbily stovky návštěvníků, kteří si nenechají ujít pohled na něco tak fascinujícího.

Protiletadlová raketová základna zvaná také Klondajk patřila k nejstřeženějším místům České republiky. Bylo v ní umístěno několik druhů raket převážně sovětské výroby a tehdy nejmodernější rakety zvládly zasáhnout cíl vzdálený až 300 kilometrů.

Raketová základna byla vybudována v letech 1981–1985 a řadila se mezi největší protiletadlové základny na území Česka. Už samotné budování základny bylo velmi náročné, a to hlavně kvůli špatným přírodním podmínkám.

Výstavba protiletadlové raketové základny probíhala v naprostém utajení. Základna má rozlohu přibližně 11 ha a je obehnána 3 metry vysokou betonovou stěnou, která je v současné době na některých místech poškozená, protože si spoustu nadšenců nechce nechat ujít pohled na něco, co prakticky nikdy neměli spatřit.

Činnost základny byla ukončena v roce 2001 a od roku 2009 je celá základna součástí přírodního parku Hřebeny. Vy se nyní můžete podívat v galerie na 32 fenomenálních fotek raketové základny, která se rozprostírá nad městem Dobříš a mezi vrcholy Jistevník a Vrážky.

Související články

Další články