Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

OBRAZEM: Slavná Sagrada Familia se poprvé rozsvítila, někteří ji nazývají hrůzou

Sagrada Familia: Věž slavné baziliky se slavnostně rozsvítila
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 8 fotografií
Galerie

Bazilika Sagrada Familia v Barceloně zazářila barvami. Ve středu 8. prosince došlo na slavnostní odhalení nové věže, která je nyní s výškou 138 metrů, včetně nedávno umístěné obří hvězdy, nejvyšší věží této stále nedostavěné baziliky. V budoucnu má být druhou nejvyšší po věži s plánovanou výškou 172,5 metru, která ale ještě není dokončena. Informují o tom španělská média.

Barcelona se dočkala slavnostního rozsvícení věže baziliky Sagrada Familia. K události došlo při příležitosti církevního svátku Neposkvrněného Početí Panny Marie, věž byla také vysvěcena. Na místo dorazily davy Katalánců, kteří se přišli na slavnostní rozsvícení podívat navzdory koronavirové pandemii.

Je to hrůza

Ne všichni ale mají z nové věže a hvězdy radost. Podle deníku El Nacional si sdružení obyvatel žijících v okolí této barcelonské dominanty stěžovalo, že rozsvícená hvězda bude vytvářet světelný smog, a označilo ji i z estetického hlediska za "hrůzu". Totéž sdružení požaduje zastavení dostavby baziliky, dokud radnice nevyřeší problémy tamních obyvatel způsobené masovou turistikou i úpravami okolí stavby. Sagrada Familia (Svatá rodina) je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek. V roce 2019 ji navštívilo 4,5 milionu turistů, tedy v průměru asi 12.000 lidí denně.

Sagrada Familia se začala stavět v roce 1882 a stále není jasné, kdy bude toto unikátní architektonické dílo, zobrazující život Ježíše Krista a biblické dějiny, dokončeno v podobě, jakou si představoval Antoni Gaudí. Před pandemií covidu-19 se plánovalo, že bude dostavěna v roce 2026, kdy uplyne 100 let od architektova úmrtí. Kvůli pandemii, která výrazně omezila cestovní ruch, a tím i část příjmů na dostavbu tohoto chrámu, se ale tento termín téměř jistě nestihne. O dokončení velkolepého projektu si nicméně ani Gaudí nedělal velké iluze. "Tu dokončí až svatý Josef," říkával.

Související články

Další články