Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Obrazem: SAPA v době pandemie. Známá vietnamská čtvrť se proměnila v místo duchů

Obrazem: SAPA v době pandemie. Známá vietnamská čtvrť se proměnila v místo duchů
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
TRŽNICE
Centrum vietnamské kultury u nás, stát ve státě, tak by se dalo označit obchodní a kulturní centrum SAPA. Místem za běžných podmínek proudí zástupy lidí a říká se, že tam koupíte všechno. Od tradičních potravin přes oblečení a šperky po vlastně cokoliv jen chcete. Běžně jsou místní uličky plné zákazníků, v době koronakrize je vietnamská čtvrť takřka prázdná. Jak ale zjistili reportéři eXtra.cz, kteří se na místo vypravili, výjimky se přesto najdou.

Kdo někdy zavítal do vietnamské čtvrti SAPA, dobře ví, že si "městečko" na okraji Prahy žilo vlastním životem. Místní zde vybudovali vlastní školu, kasino, supermarkety, prakticky na každém rohu najdete restauraci či obchůdek s vietnamskými specialitami. Do SAPY tak prakticky každý den zavítaly davy milovníků asijské kuchyně. Čtvrť se také stala proslulou díky svým typickým tržnicím, ve kterých zákazníci mohli sehnat prakticky všechno, na co si jen vzpomněli.

Není divu, že se některými uličkami nedalo pomalu ani projít, jelikož v nich byla hlava na hlavě. Všechno ale změnila koronavirová krize. S ní přišla řada vládních nařízení, a tak místní obyvatelé museli chtě nechtě většinu svých obchůdků zavřít. Návštěvníkovi se tak nyní nabízí nevšední pohled, kdy jindy živá čtvrť zeje prakticky prázdnotou.

Restaurace vydávají přes okénko

Zaparkovat uvnitř rozlehlého areálu bylo kdysi nemyslitelné. Teď zákazníci nemusí parkovat daleko za hradbami SAPY jako v dobách před koronavirem, vnitřní parkoviště jsou totiž víceméně prázdná. Smutný obrázek pak podtrhuje i to, že většina obchůdků je zavřená. Přesto se ale najde pár podniků, které jsou v provozu. Logicky veškeré potraviny jsou otevřené, zákazníci si tak mohou zajet například pro oblíbené exotické ovoce či speciální drinky v plechovce.

V provozu je i drtivá většina místních restaurací. Milovníci vietnamské kuchyně si ale musí na své Pho nebo Bun cha počkat venku, tak jako všichni ostatní. Jídlo si můžete dát pouze s sebou. Řada stravovacích podniků navíc přijímá jen telefonické objednávky nebo se soustředí výhradně na rozvoz jídel.

Jeden rebel se našel

Kdo by ale čekal, že v SAPĚ nakoupí oblečení, jak je za normálních okolností zvykem, nepochodí. Úzké uličky velkých hal, které jsou jindy plné nabízeného zboží, ať už hraček, domácích potřeb, nebo právě oblečení, jsou úplně prázdné a nenajdete v nich ani živáčka. Přesto reportéři eXtra.cz narazili na jeden rebelující obchůdek.

Úplně v nejzapadlejším rohu čtvrti je butik, který i přes vládní nařízení nabízí dámské oblečení. Majitel obchůdku má sice z velké části vystavené zboží venku pod přístřeškem, po optání ale není problém nakouknout dovnitř. Šlo ale o jedinou výjimku, na kterou reportéři narazili. Drtivá většina zdejších podnikatelů poctivě dodržuje vládní nařízení, ostatně místního bez pořádně nasazené roušky v SAPĚ nepotkáte. Na rozdíl od některých českých zákazníků...

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy