Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

OBRAZEM: Móda prvních dam v průběhu 100 let. Trendům nepropadla jen Pavlová. Podívejte se, co nosily Masaryková či Havlová

Móda prvních dam v Národním muzeu.
Zdroj: eXtra.cz/Denisa Bartoňová, koláž eXtra.cz
+ Dalších 36 fotografií
výstava v Praze

Milovníci módy se mohou radovat. Národní muzeum otevírá jedinečnou výstavu představující oděvní etiketu manželek českých a československých prezidentů s názvem První dámy – móda a styl, kterou navštívila fotoreportérka redakce eXtra.cz. Lidé si budou moci prohlédnout šaty a doplňky například Charlotty Masarykové, Livie Klausové či Dagmar Havlové. 

Lidé se mohou těšit na autentické modely a doplňky manželek prezidentů či na módní kreace v tomto stylu, které reflektují vkus a styl každé první dámy, a to jak během oficiálního či slavnostního, tak i každodenního života.

Výstava, nad kterou převzala záštitu současná první dáma Eva Pavlová, zároveň ukáže, jak se v rámci uplynulých sta let měnila pravidla vhodného chování a oblékání obecně, a představí předměty, které provázely samotné české a československé prezidenty, přímo jim sloužily ke každodenní potřebě či zkrášlovaly jejich domácnost.

Rozsáhlá sbírka šatů prvních dam

"První dámy se podílejí na veřejném obrazu prezidentů a jejich oděvy vždy odrážely proměny a různorodé charaktery této symbolické role. Některé manželky prezidentů často vystupovaly na veřejnosti, jiné si více střežily své soukromí a jiné dávaly přednost rodině či své profesi. Návštěvníci si na výstavě mohou prohlédnout nejen společenské šaty Hany Benešové, Dagmar Havlové či Livie Klausové, ale také různé volnočasové modely," uvedl pro média generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Následně poděkoval manželce Petra Pavla za zapůjčení jejích inauguračních šatů.

Výstavu v Nové budově Národního muzea navštívila i naše fotoreportérka, jejíž snímky si můžete prohlédnout v galerii. Milovníci módních kousků se mohou například těšit na divadelní kostým Dagmar Havlové, hedvábný šátek Boženy Novotné, společenské šaty a boty Charlotty Masarykové, klobouk, kabelku či župan Hany Benešové, pulovr Olgy Havlové, perlový náhrdelník Ireny Svobodové, gramofonovou skříň z domácnosti Zápotockých či pudřenku Viery Husákové, kterou měla u sebe při tragickém pádu vrtulníku.

Součástí výstavy je také salónek pro gentlemany se zajímavou literaturou, možnost vyzkoušet si dobový klobouk ve stylu prvních dam či si s pomocí počítačové techniky pořídit retro fotografii s některým z prezidentů.

Výstava bude přístupná veřejnosti až do dubna příštího roku, uvádí se na oficiálních stránkách muzea.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy