Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

OBRAZEM: Ladislav Potměšil, velký herec i malých rolí. Podívejte se, jak ho možná neznáte

Ladislav Potměšil s Jiřím Bartoškou ve filmu z roku 1979 Drsná planina.
Zdroj: CS Film
+ Dalších 14 fotografií
zajímavosti

Herec Ladislav Potměšil dokázal z malé role udělat velkou. Byl hercem, který se v žádném případě nevnucuje a zná své místo. Potměšil dokázal hrát milovníky, padouchy, charaktery, uměl pobavit... Odešel další z velkých herců staré dobré školy.

Herec a skvělý dabér Ladislav Potměšil nás navždy opustil, ale stovky rolí, které jsou navěky zaznamenány, nám budou dělat radost nadále. Potměšil nebyl jen doktor Čížek z Ordinace v růžové zahradě, otec Horáček z Discopříběhu či bláznivý exot major Maisner z filmu Byl jednou jeden polda. V galerii jsme pro vás připravili přehled filmů, ve kterých Potměšil zářil i coby vedlejší postava.

Ladislav Potměšil svou první filmovou roli natočil již v roce 1961 a od té doby točil v podstatě nepřetržitě. Jeho neuvěřitelná herecká košatost a rozmanitost byly mimořádné. Potměšil se narodil 2. září 1945 a už jako dítě zpíval v nejrůznějších pěveckých souborech, o několik let později coby mladík už hrál v divadle.

Studia a divadlo

V roce 1969 vystudoval pražskou DAMU a získal angažmá v Realistickém divadle, kde pak působil až do roku 1988. Později hrál v Divadle S. K. Neumanna v Libni a od roku 1993 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. Široké uplatnění našel také ve filmu a televizi, jakož i dabingu.

Svůj hlas propůjčil Al Pacinovi

Svůj charismatický hlas propůjčil hercům, jako jsou Alan Alda (Betsyna svatba), Charles Bronson (Donáto a dcera), Burt Young (Čínská čtvrť), Ben Kingsley (Dr. Johl Watson - nevyřešený případ), David Suchet (Když připluly velryby), Al Pacino (Dick Tracy) či Michel Galabru (Soudce a vrah). Mezi nejvýraznější dabingové role patří seržant Max Klinger v dnes již legendárním seriálu MASH 4077.

Při pohledu na jeho tvorbu, role a filmy, kde se herec objevil, člověka napadá otázka jak to všechno mohl stihnout? Redakce eXtra.cz nabízí velkou galerii z některých filmů, které si možná nepamatuje každý, ale národem milovaný herec v nich podal skvělý výkon.


Slečna, co leze po čtyřech a štěká jako pejsek: Kafuu prozradila, jak tento virální trhák vznikal

Související články

Další články

Nejnovější kauzy