Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Obludný problém Cimického: Advokátce poškozených se ozvalo na 30 žen

Jan Cimický se potřetí narodil.
Zdroj: Profimedia.cz
sexuální obtěžování

Advokátka Lucie Hrdá vyzvala oběti poškozené chováním lékaře Jana Cimického, aby se jí ozvaly. Podle ní tak již učinilo přes 30 osob, z nichž někteří jsou i muži. Počet lidí, které měl lékař sexuálně obtěžovat, navíc stále roste.

V rozhovoru s deníkem Blesk popsala advokátka Lucie Hrdá, jak pokračuje její snaha shromáždit výpovědi obětí a svědků nevhodného chování lékaře Jana Cimického. Toho několik žen obvinilo ze sexuálního zneužívání a napadení. „Já jsem dělala výzvu pro oběti a svědky a celkem se mi zatím ozvalo přes 30 lidí," uvedla Hrdá.

Počet obětí navíc stále roste.„Ozývají se ženy nebo i muži, kteří jsou svědci, že chtějí pomoci, že chtějí, aby se to začalo řešit, a většina z nich říká, že těch obětí, které to dříve neřešily nebo se svěřily jiným psychiatrům, je mnoho." Kauzu v současné době řeší pražská policie. Otázkou však je, proč k vyšetřování nedošlo už dříve - některé z případů jsou totiž už desítky let staré. „To se mě neptejte, nebo lépe řečeno - já vám na to neumím odpovědět! Pokud je něco veřejným tajemstvím, je to proto, že velká část společnosti tento jev toleruje. A pokud ho tedy omlouvá a nechce ho řešit, nebo rozmlouvá jeho řešení lidem, kteří to řešit chtějí, je to problém," uvedla k tomu advokátka Hrdá, specializující se na případy sexuálního násilí.

Obviněním se slávy nedočkáte

Podle ní je klíčová právě podpora ze strany veřejnosti a rodiny, aby se oběti nebály vyjít se svědectvím ven. „Mě velká většina z nich zapřísahá, že se nikdy nesmí zveřejnit jejich jména. Právě proto, že se bojí toho, co se spustilo, když některé z nich svůj příběh zveřejnily… jsou to nadávky, vyhrůžky, zpochybňování inteligence oběti, dávání jim za vinu, že byly tak blbé a chodily tam opakovaně a podobně,“ popsala, s čím se oběti musí následně potýkat. „Tím, že v Česku oznámíte, že jste se staly obětí sexuálního násilí, se neproslavíte. Tady se na vás všichni budou dívat jako na kus hadru," dodala advokátka.


Související články

Další články