Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Obloha ukáže krvavý Měsíc zahalený do tajemna: Nejdelší zatmění desetiletí přichází

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Nejočekávanější měsíční zatmění celého desetiletí pomaličku přichází a s ním i jeho rudá záře. Astronomický úkaz bude po dlouhé době opět k vidění i na území České republiky, kde rozjede svou magickou podívanou. Jak dlouho bude takový úkaz trvat, a kde bude nejlépe vidět?

Jen málokterý astronomický jev vzbuzuje tolik pozornosti jako úplné zatmění Měsíce. Na obloze toto jedinečné představení vzniká v momentě, kdy se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce.

Zatmění Měsíce je astronomický jev, kdy měsíční kotouč je zastíněn planetou Zemí, takže nastává pouze při úplňku. Toto nejočekávanější měsíční zatmění nastane již tento pátek 27.7. 2018, kdy bude úplněk ve znamení Vodnáře.

Nejen, že se bude jednat o nejdelší zatmění Měsíce za posledních 120 let, ale neobvyklé je zatmění tím, že při něm Měsíc projde přímo středem zemského stínu. Naposledy se tak stalo před sedmi lety v roce 2011. Úplné zatmění měsíce potrvá od půl desáté v noci a bude necelé dvě hodiny. Nejvyšší vrchol bude přesně ve 22:21 našeho času.

Jak se na tento vzácný úkaz podívat? Narozdíl od zatmění Slunce, kde hrozí až slepota se nemusí používat žádné brýle. Zatmění Měsíce bude k vidění i pouhým okem. V České republice tuto magickou podívanou budeme moci spatřit po dlouhých 3 letech.

Nejlepší výhled na astronomický jev bude v přírodě a tam, kde je minimum umělého osvětlení. Skvěle taky poslouží hvězdárny, kde se budou k tomuto úkazu konat i speciální akce. Vyzkoušet můžete hvězdárnu na Petříně nebo Brněnskou hvězdárnu, která nabídne program zcela zdarma. Toto zatmění Měsíce nikomu nedá spát.

Mohlo by vás zajímat

Další články