Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Obloha nabídne magické zatmění Slunce: S jakou pomůckou ho nejlépe pozorovat

Částečné zatmění Slunce
Zdroj: Pixabay
zatmění slunce

Po šesti letech se dočkáme dobře viditelného částečného zatmění Slunce. Silueta Měsíce v novu zakryje ve čtvrtek kolem poledne horní pravý okraj slunečního disku. Zajímavý jev byste rozhodně neměli pozorovat pouhým okem. Jakou pomůcku je nejlepší použít?

Jak úkaz pozorovat

Nevšední úkaz na obloze můžete sledovat individuálně nebo je možné navštívit některou z hvězdáren. Podmínkou úspěšného pozorování je samozřejmě jasné počasí či jen mírná oblačnost.

Při pozorování zatmění Slunce dbejte na bezpečnost. Bez použití vhodných pomůcek může dojít k trvalému poškození zraku! Nezakrytá část Slunce bude totiž velmi intenzivním zdrojem světla. Doporučuje se použití speciálních brýlí pro pozorování zatmění. Obyčejné sluneční brýle jsou nedostatečné. Vhodný je také svářečský filtr stupně 13 či vyšší.

K pozorování můžete použít i malý dalekohled, ale pak je nutné mít před objektivem náležitý filtr. Nikdy se nedívejte na Slunce do dalekohledu přímo.

Radim Neuvirt z Hvězdárny a planetária Teplice eXtra.cz řekl, že zatmění Slunce je vhodné pozorovat ve hvězdárnách, kde k tomu mají vhodné filtry. "Lze použít speciální mylarovou folii, k tomu určené filtry či svářečské sklo," dodal.

Kdy zatmění pozorovat?

Zatmění Slunce nastávají poměrně často, ne vždy je však možné je pozorovat. Na našem území byl podobný jev k vidění naposledy 20. března 2015.

Podobně jako před šesti lety bude i ve čtvrtek částečné zatmění Slunce viditelné v celém svém průběhu velmi vysoko nad obzorem na celém území ČR. Na severozápadě Čech dojde k zakrytí až jedné pětiny Slunce. Směrem na východ pak bude zatmění Slunce menší a menší.

Od toho, kde se přesně nacházíte, se bude odvíjet nejenom velikost zatmění, ale také čas, kdy úkaz začne. Například v Plzni se na počátek nevšední události mohou zájemci těšit v 11:39, v Ostravě pak v 11:53. Jev by měl trvat zhruba dvě hodiny. K maximu dojde zhruba ve 12:30 a opět to bude záviset na pozici pozorovatelů.

Kdy dochází k zatmění Slunce?

K zatmění Slunce dochází v okamžiku, kdy se mezi nás coby pozorovatele na Zemi a mezi Slunce dostane Měsíc v novu. Měsíc pak v takovém případě sluneční kotouč částečně, případně i zcela zakryje. Měsíc obíhá Zemi po dráze, která je od roviny zemské dráhy mírně odkloněná. K zatmění tak nedochází pravidelně, ale jen zhruba jednou za rok a půl. Pak už jen záleží, kde přesně na Zemi se nacházíte.

Následujících devět let bude k částečnému zatmění Slunce docházet poměrně často. Celkem se tohoto jevu dočkáme šestkrát. Příští zatmění můžeme očekávat v říjnu 2022. Další pak v březnu 2025. Úplného zatmění Slunce na našem území se během vašeho života nedočkáte. ​Dojde k němu totiž až 7. října 2135.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy