Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Oblíbenému českému herci Luďkovi Munzarovi je dnes 85 let: Připomeňte si jeho život a nejznámější role

Oblíbenému českému herci Luďkovi Munzarovi je dnes 85 let: Připomeňte si jeho život a nejznámější role
Zdroj: Facebook/Zlatá šedesátá
+ Další 3 fotografie
Českého herce Luďka Munzara všichni dobře známe z desítek televizních filmů a seriálů. Kromě toho se výrazně uplatnil i v dabingu a rozhlase – jeho hlasem u nás ve většině filmů mluví zejména hollywoodský herec Paul Newman. Jaký je vlastně život vynikajícího herce, který dnes slaví 85. narozeniny?

Munzar studoval Vyšší hospodářskou školu v Hradci Králové, poté se rozhodl jít studovat na pražskou DAMU. Po absolvování DAMU hostoval u „Burianů“, rok byl v angažmá Městského divadla v Mladé Boleslavi a už v říjnu 1957 ho čekal velký úspěch – stal se členem činohry Národního divadla v Praze, kde ztvárnil řadu významných rolí, například Mefistofela ve Faustovi nebo Merkucia v Romeovi a Julii.

Stejně jako na divadelních prknech, tak často se objevoval i před televizními kamerami, v dabingu a v rozhlase. V televizi dokonce působil v roli televizního hlasatele a jak šel čas, na obrazovce dostával stále více prostoru.

Diváci jej mohli častokrát vídat po boku jeho druhé manželky Jany Hlaváčové. Jeho první ženou byla loutkoherečka Naděžda Munzarová, se kterou má dceru Johanu. S Hlaváčovou má kromě vyženěné dcery Terezy i dceru Báru, taktéž herečku.

S Hlaváčovou Munzar vytvořil několik zajímavých filmů, například snímek Lev s bílou hřívou. Kromě toho Munzarovi přicházely i další velké role ve filmech jako je Žert, Kočár do Vídně, Dědeček automobil nebo Ročník 21.

Televizním divákům utkvěl v paměti především v titulní roli seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře nebo v dramatizaci románu Ubohý pan Kufalt.

V roce 1990 se Munzar i Hlaváčová rozhodli odejít z Národního divadla, protože se jejich představy o směřování a poslání divadla lišily od představ nového vedení. Oba začali jezdit po České republice se zájezdovým představením S vůní šminek a benzínu, Munzar se po čase začal věnovat divadelní režii. Diváci jej také mohli vidět jako průvodce dokumentárními cykly po rozhlednách, starých stromech či pramenech řek.

Luděk Munzar získal během života několik cen, z nichž asi největšími jsou Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu a Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

Před lety postihla herce vážná nemoc, která jej připravila o jednu ledvinu. Jeho zdravotní stav stále není úplně růžový a my mu proto přejeme hodně sil a životní energie.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy