Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Oblíbené české míchačky: Co za alkohol se pilo za dob socialismu?

+ Další fotografie
Ať chceme, nebo ne, alkohol je nedílnou součástí našich životů, a obzvlášť pak pivo, protože jsme zkrátka Češi a patříme ke světovým špičkám v jeho konzumaci. V dnešní době jsou pro nás koktejlové bary typické a najdeme je v podstatě na každém rohu. Ale ne vždy tomu tak bylo. Za dob komunistů totiž byl hodně omezený výběr a lidé si museli vystačit s tím, co bylo. Co se pilo za totáče?

Za dob socialismu bylo všechno jinak. Byl omezený i výběr alkoholu, a tak museli být lidé více kreativní a často si sami vymýšleli míchané drinky. Koktejly u nás moc nefrčely, protože v hospodách nebyl dostatek surovin k jejich přípravě.

Míchačky a politická nekorektnost

Nedalo se s tím nic dělat, a proto vznikaly legendární české míchačky a některé z nich frčí dodnes. Češi nechtěli zaostávat, a tak vymýšleli vlastní drinky neboli míchačky. Moc se s vymýšlením nepárali a mixovali, co se dá. Řada názvů ďábelských míchaček je nekorektní a nebo jde o sociální komentář. Je to proto, že s hospodou je spojená politická nekorektnost. Jedním z takových příkladů je "utopený komunista". Na dno sklenice se dá griotka, která se opatrně po skle dolije vodkou. K této míchačce se vázala legenda. Čím víc se této míchačky vypije, tím více bude "utopených komunistů".

Základní ingredience

Takovým hlavním bodem pro klasické české míchačky byly tři základní likéry. A to byl vaječňák, zelená a griotka. S tím se pak mohl míchat tvrdý alkohol, jako je vodka a rum a nebo klasicky pivo. Populární bylo třeba Magické oko, což je panák zelené pozvolna spuštěný do sklenice piva. Klasikou bylo například i Vodníkovo sperma, což byla zelená s mlékem. Tradičně se pil i Semafor, který byl namíchán z vaječňáku, griotky a zelené, nebo Mozek, a to je griotka a vaječňák.

Long drinky

V oblibě byly dřív i takzvané long drinky. Většina z nich se pije tradičně i dnes a některé hospody je mají dokonce i v menu buď kvůli turistické parádě, a nebo proto, že je štamgasti mají v oblibě. Ukázkovým příkladem je Bavorák, což je fernet s tonikem, a Beton - becherovka s tonikem. Úplnou klasikou je pak všem známá Houba, což je červené víno s kolou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy