Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Oblečení olympioniků rozdělilo Česko: Vypadá to jako od cimbálu, řičí jedni, jiným se to líbí

Oblečení olympioniků rozdělilo Česko: Vypadá to jako od cimbálu, řičí jedni, jiným se to líbí
Zdroj: Se svolením Českého olympijského výboru
+ Dalších 5 fotografií
Čtenáři reagují

Čeští olympionici nastoupí v Tokiu v uniformách se vzory modrotisku a jsou inspirované lidovými kroji. Návrhářka Zuzana Osako svou tvorbou chtěla vzdát hold jak české, tak japonské kultuře. Řadě lidí se ale uniformy nelíbí; nejčastěji kritizují, že oblečení vypadá jako kroj. Právě to se ale naopak jiným zase líbí.

"Která zrůdná návrhářka to vytvořila? Podle jejích návrhů bych si nenechal ušít ani trenky. V těch hadrech můžou tak akorát zachlastat v nějakém moravském sklípku a potom jít na maškarní za idioty," kritizoval jeden z komentujících na sociálních sítích. Nebyl přitom sám, komu se nové uniformy nelíbily pro odkaz k tradičním krojům.

"Takhle na olympiádu, to si dělají srandu, ne? To je oblečení jak na nějaké dobové slavnosti do skanzenu," přidává se další. "To je olympiáda v cimbálovce, nebo co?" táží se další. To jedou na folklórní festival? přizvukují početní kritici.

Jiní v uniformách naopak vidí podobu se slavnou pohádkou Zdeňka Trošky. "Princezna ze mlejna a Johan. To je fakt mazec," přiložil pod oheň jeden z kritiků.

Nádech českého folkloru

Zároveň se ale našla i poměrně značná část lidí, kterým se uniformy líbí. Zejména pak to, že uctívají obě kultury, jak českou, tak japonskou. "Hezký, každý návštěvník této země by měl ctít alespoň trošku její kulturu," pochvaloval si jeden z fanoušků.

"Líbí se mi to. Po dlouhé době uniforem něco jiného, tradičního, pohodlného a slušivého. Budou se v tom cítit dobře. Většina kritiků tady vypouští svoje jedy, aniž by o tom něco věděli nebo si něco zjistili. Konečně něco, co se vymyká uniformitě. Do klimatu Japonska ideální. Lepší než nějaké nevkusné obleky," všímá si jedna z komentujících.

V Londýně Češi zabodovali

Lidé si často pochvalují právě odkaz na tradici. Ostatně k tomu často sahají i ostatní země, například ostrovní státy. "Nádech českého folkloru a české umění modrotisku. Jiné státy také používají své kroje atd. Nevím, proč zase ta negace. Trochu národní hrdosti," vyzýval příznivec uniforem od návrhářky Zuzany Osako.

Češi se svými olympijskými outfity v posledních letech vždy zabodovali. Například ten z Londýna v roce 2012 chválili návrháři z celého světa a proslulé holinky tehdy chtěl snad každý. Podaří se to i letos?


Smutný pohled na Martina Kociána. Tohle s ním udělalo dvacet let na drogách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy