Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Objevila se nová mutace koronaviru: Mate i PCR testy, poprvé ji odhalili ve Finsku

Zdroj: Pixabay
Koronavirus
Ačkoliv na tom Finsko není z hlediska nákazy oproti ostatním zemím špatně, tamější vědci objevili novou mutaci koronaviru, která mate i PCR testy. Lidé z helsinského institutu Vita Laboratories ovšem tvrdí, že vzhledem k číslům, která země z hlediska nákazy vykazuje, je nepravděpodobné, že by mutace vznikla ve Finsku, ačkoliv ji společně s Institutem biochemie při Univerzitě v Helsinkách odhalili díky vzorku z jižní části země.

„Mutace v této variantě ztěžují její detekci alespoň v jednom z PCR testů doporučených WHO. Tento objev by mohl mít významný dopad na určování a šíření nemoci,“ citovala CNN Prima NEWS vyjádření laboratoře o nové mutaci, která dostala označení Fin-796H a podle oficiálního prohlášení vědců se liší od britské i jihoafrické.

„Zatím bych se příliš neobával. Nemáme jasné informace o tom, že by se tento nový kmen mohl snáze přenášet,“ citovala CNN Prima NEWS vyjádření profesora virologie z Univerzity v Turku Ikky Julkunena, podle kterého nová mutace zatím nemusí znamenat vážný problém.

Britská mutace v Česku

Epidemie v České republice podle odborníků mezitím sílí kvůli britské mutaci. V Česku v tomto týdnu přibylo do pátku zhruba o 10 000 potvrze­ných případů nákazy koronavirem více než ve stejném období v minulém týdnu. V pondělí laboratoře evidovaly téměř 8 900 nových případů, v úterý asi 12 600, ve středu necelých 11 000, ve čtvrtek zhruba 11 700 a v pátek téměř 11 200. Například v Jihomoravském kraji hygienici přitom evidují 2 127 případů s podezřením na britskou mutaci. Uvedla to ČTK.

Související články

Další články