Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Objevil agresivní sršeň asijskou v Evropě: V Česku bude do roka, říká Jean Haxaire

Jean Haxaire objevil sršeň asijskou ve Francii.
Zdroj: archiv Jean Haxaire
+ Dalších 12 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Jde z nich respekt a strach... Řeč je o sršni asijské, která je aktuálně největším strašákem střední Evropy. Ročně obecně sršeň zabije jenom v Japonsku více lidí než žraloci ve všech světových oceánech dohromady. V Evropě, konkrétně ve Francii, se už domestikovala a teď se její kolonie stěhuje do Německa a hlouběji do střední Evropy. A brzy se objeví v České republice. "Do roka, maximálně do dvou let," řekl exkluzivně eXtra.cz její ovjevitel ve Francii, entomolog Jean Haxaire, který poskytl eXtra.cz rozhovor.

Sršeň asijská je skutečně velice agresivní druh. Do Evropy se dostala v roce 2004 – královnu do Francie zavezla čínská obchodní loď a sršeň se od té doby šíří Evropou jako mor. Teď se objevila v sousedním Bavorsku. Redaktor eXtra.cz oslovil objevitele sršně asijské ve Francii Jeana Haxairea, který poskytl rozhovor o tom, jak moc nebezpečný druh sršeň asijská je.

Kdy a jak se vám podařilo odhalit expanzi sršně asijské do Evropy?

Nalezl jsem ji 8 kilometrů od svého domu na stromě kaki. (Jean Haxaire bydlí v Laplume, asi 70 kilometrů od Toulouse - pozn. red.)

O jak nebezpečný druh sršně jde?

Je podle mého názoru stejně nebezpečná jako místní sršeň obecná.

Čím se liší od sršně žijící běžně v Evropě?

Velikostí je o něco menší než sršeň žijící v Evropě. A pokud se bavíme o jedu, tak jeho toxicita je prakticky totožná.

Čili rozdíl je jen v agresivitě?

Ano, chová se velmi obdobně jako sršeň, na kterou jsou Evropané zvyklí. Bývá ale velmi agresivní, pokud se pohybujete blízko jejího hnízda.

Takže ohledně jejích útoků na člověka je to spíše nafouknutá bublina? Prý jsou při expanzí nejvíce ohroženy včely, je to pravda?

Ano. Sršeň asijská je další včelí predátor, ale nejen to. Jde o predátora, který útočí na většinu hmyzu.

Kolik jedinců čítá hnízdo sršně asijské?

V hnízdě je 800 až 1000 jedinců. Proto by se měl člověk hnízdu vyhýbat. Je to svým způsobem armáda, která své hnízdo bude bránit za jakýchkoliv okolností.

Mluví se o tom, že jed sršně asijské je velmi toxický?

Je stejně toxický jako u sršně, na kterou jsme zvyklí.

V jakých podmínkách dokáže žít, hrozí expanze do České republiky?

Jsem si naprosto jistý, že se brzy dostane do České republiky. Neexistuje nic, co by ji mohlo zastavit. Veškeré pasti nebo jed fungují na všechny ostatní druhy vos a sršně tak, že by je nebylo možno separovat.

Evidujete případy, kdy sršeň asijská zabila člověka?

Ano, jsou evidovány případy úmrtí u lidí, většinou u alergiků. Ale je jich méně než způsobených včelou, která má jed toxičtější.

Jak se bránit před napadením sršně asijské?

Sršeň napadá pouze v blízkosti hnízda, proto říkám, držte se od hnízda. Pořídil jsem mnoho fotek sršně asijské a nikdy jsem neměl problém. Nenapadla mě.

Co jste možná o bodnutí sršně nevěděli:

Toxicita sršního jedu je přibližně patnáctkrát menší než včelího. Sršní bodnutí je oproti bodnutí jinými vosami bolestivější, protože sršní jed obsahuje větší množství acetylcholinu, což je látka, která zprostředkovává přenášení vzruchů v nervové soustavě živočichů. Pro zdravého člověka není nebezpečné ani několikanásobné bodnutí (měl by bez jakýchkoli problémů snést 50 až 100 bodnutí). Smrtelná dávka vosího a sršního jedu je asi 155 bodnutí na 1 kg živé váhy.*

Související články

Další články

Nejnovější kauzy