Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Objev na Slovensku! Představitel Vinnetoua tam před 51 lety ztratil velkou vzácnost

Před 51 lety ztratil Vinnetou svou cennost.
Zdroj: Facebook Štátne lesy TANAP /profimedia
V roce 1967 se na Slovensku na Štrbském Plese natáčel slavný westernový film Náčelník Velký had, který si oblíbilo mnoho lidí, podobně jako Vinnetoua. Charismatický indián Gojko Mitič zde však ztratil svou nejcennější věc, tomahavk! Od té doby ho nikdo neviděl, až doteď. Našli jej až nyní slovenští potápěči.

Během čištění Štrbského Plesa, které se koná vždy na konci letní sezóny, tentokrát místní potápěči našli opravdový poklad. Místo tradičních plastových lahví a hrnců objevili slavný tomahavk z filmu Náčelník Velký had, ve kterém si zahrál Gojko Mitič. Ten se mihl ve filmech Vinnetouovi, či westernu Synové velké medvědice. V německých verzích televizních mayovek pak hrál samotného Vinnetoua. V roli Pierrea Brice vystřídal i v každoroční open air show Karl-May-Festspiele v Bad Segebergu u Hamburku.

Zbraň při natáčení v roce 1967 ztratil Gojko Mitič u jezerního srubu. Tomahavk mu upadl do vody a ležel tam 51 let.

Příběh tomahavku a natáčení objasnil časopisu Čas pan Július, který celý život žije u Štrbského Plesa. „Jako 6letý si pamatuji na velké filmování přímo na plese. Byla to velikánská událost: množství lidí ze štábu, různé kulisy plovoucí po plese, no a na vlastní oči jsem viděl herce, který se proslavil z filmu Vinnetou.“

Voda měla 5 stupňů, ale potápěčům to vůbec nevadilo. S pytli na odpadky se nořili jeden za druhým do vody. Po více než hodině pod vodou vytáhli na břeh 77 kilogramů odpadu. Byly to různé láhve, kelímky či hole. Nejbizarnějším nálezem byl však tomahavk.

Související články

Další články