Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Obezita je větší zabiják než koronavirus: Počet mrtvých je podle WHO alarmující

Obezita je větší zabiják než koronavirus: Počet mrtvých je podle WHO alarmující
Zdroj: Profimedia
nebezpečí
Strašák jménem koronavirus, který se momentálně šíří napříč celým světem, se nedá srovnávat s problémem s obezitou a nadváhou. Obezita populace je opravdu globální problém, se kterým se potýkají všechny věkové skupiny včetně dětí mladších pěti let. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřou ročně v důsledku extrémní nadváhy po celém světě více než tři miliony lidí.

Situace spojená s obezitou se rok od roku zhoršuje. Ze statistik vyplývá, že do roku 2030 bude obézních více než 50 % Evropanů. V roce 2016 trpěly nadváhou téměř dvě miliardy lidí starších 18 let, z toho více než 650 milionů bylo obézních. Nadváha se tak týkala 39 procent dospělých, obezita 13 procent. Od roku 1975 se výskyt obezity na světě téměř ztrojnásobil.

Obezita u dětí

Problémy s nadváhou ale nemají jen dospělí. Obezitou trpí více než pětina dětí ve věku 11 až 15 let. V současnosti každé čtvrté české dítě trpí nadváhou a každé desáté je obézní. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je problém v nedostatku pohybu u dětí. Na akci Pohybem proti obezitě na Karlově univerzitě Vojtěch zdůraznil, že odborníci doporučují dětem minimálně hodinu pohybu denně. Ani to ale drtivá většina nedokáže splnit.

Obezita s sebou nese zdravotní problémy, které se v důsledky nadváhy projevují už i u dětí. Jedná se nejčastěji o vysoký krevní tlak, rakovinu, spánkovou apnoi či nemoci ledvin. Podle WHO zemře na následky obezity či nadváhy ročně minimálně 2,8 milionu lidí, včetně dětí.

Opačný problém

Svět se ale nepotýká jenom s problém obezity, v opačném případě tedy podvýživou trpí stovky milionů lidí. V roce 2016 se podváha týkala 460 milionů dospělých a 155 milionů dětí mladších pěti let. Přemíra či nedostatek tuku tedy zabije ročně na světě miliony lidí,jen se o této epidemii až tolik nemluví.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy