Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Obětem povodní pomáhají i cizí: Lidé do postižených obcí posílají oblečení, jídlo i peníze

Obětem povodní pomáhají i cizí: Lidé do postižených obcí posílají oblečení, jídlo i peníze
Zdroj: HZS Olomouckého kraje
+ Dalších 11 fotografií
sbírka
Tragickou smrt našla v povodních Hana V. z Olomouckého kraje. Ve 48 letech zemřela, když ji strhl proud vody při silných lijácích, které se odehrály v posledních dnech. Na páteční poledne jí zdrcená rodina uspořádá pohřeb, aby se s ní mohli navždy rozloučit. Kvůli povodním se navíc musí strhnout dva domy a kraj přišel se sbírkou, kam můžete přispět i vy.

Povodně na Olomoucku tentokrát nikoho nešetřily. Během nich zahynula osmačtyřicetiletá Hana, když ji strhl proud vody. Její rodina naplánovala pohřeb na pátek 12. června ve 12 hodin. "Kdo poznal Tě, ten měl Tě rád. Uměla jsi potěšit i rozesmát. Takoví lidé by neměli umírat," stojí na parte zesnulé dcery, matky, manželky a sestry Hany.

Hasičům pomáhala i armáda

Mnoho obyvatel obcí zasažených bleskovými povodněmi utrpělo i ztráty na majetku. Hasiči už od osudné noci ze 7. června na 8. odklízejí stržené ploty a odklízí nepořádek, který povodeň přinesla s sebou. "Více než 60 příslušníků pomáhalo místním lidem s vyklízením poškozených věcí z rodinných domů," uvedla tisková mluvčí hasičů z Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Pomáhalo také 15 příslušníků české armády. V Oskavě hasiči čerpali studny a bagrem bylo rozšířeno koryto řeky. "Navážely se kameny, kterými se zpevnil břeh řeky u podemletého objektu," dodala Balážová s tím, že v Dlouhé loučce se čerpaly navíc i garáže a bylo nutné odvézt tuny poškozeného a zaplaveného materiálu.

Pomoc od sousedních obcí a sbírka

Obyvatelé okolních obcí se rozhodli pomoci poškozeným přečkat těžké časy a začali dovážet balenou vodu, oblečení, různý nábytek nebo jen něco k snědku. Stejným způsobem se zapojila i Charita. Olomoucký kraj hned po povodních rozhodl, že uspořádá finanční sbírku, která by vesnicím na Šumpersku a Uničovsku pomohla s odstraněním následků bleskových povodní.

Peníze může kdokoliv, kdo chce pomoci, ale může jen finančně, poslat na sbírkový účet 123-0754200287/0100. "Podle prvotních odhadů způsobily bleskové povodně škody za stovky miliónů korun. Například v Šumvaldě je zasažena třetina všech obyvatel. Sbírka bude probíhat celý rok. Předem velmi děkuji všem, kteří se do ní zapojí," uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy