Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Obdivovaný i nenáviděný George Soros slaví 90 let: Multimiliardář zasvětil život charitě. Je to stále štramák

Obdivovaný i nenáviděný George Soros slaví 90 let: Multimiliardář zasvětil život charitě. Je to stále štramák
Zdroj:
+ Další 3 fotografie
výročí
Patří mezi nejsledovanější investory na světě. Jedni ho obdivují, druzí nenávidí. Multimiliardář a filantrop George Soros, o kterém se mluví jako o muži, který zruinoval britskou centrální banku, slaví 90. narozeniny. Kromě jeho kontroverzních ekonomických aktivit se už dlouhá desetiletí věnuje charitě. Jeden z jeho fondů v Česku například podporuje romské studenty.

V roce 1930 se narodil do maďarské židovské rodiny jako György Schwartz. Jeho otec ještě před válkou zbavil rodinu židovského původu, díky čemuž všichni její členové přežili. Do Británie se šestnáctiletý György přestěhoval rok po skončení války. Přesněji řečeno, na Západ utekl před komunismem

Založil nadační síť

Začátkem padesátých let začal studovat ekonomii a filozofii na prestižní ekonomické škole v Londýně, kde ho nejvíce ovlivnil jeho profesor a rakouský filozof Karl Popper. Jeho kniha Otevřená společnost na Sorose zapůsobila natolik, že svůj hlavní nadační fond pojmenoval Nadace pro otevřenou společnost. Právě ta se dnes zaměřuje na podporu ochrany lidských práv, pomoc neziskovým organizacím, uprchlíkům a podílí se na financování projektů zabývajících se násilím na ženách.

Obdiv i nenávist

K bohatství přišel Soros během 70. let, když se svým společníkem založil investiční fond Quantum fund. Vklad, který do něho vložili, se jim během deseti let vrátil čtyřicetinásobně.

Od 80. let se začal věnovat spíše mecenášským aktivitám a charitě. Soros poskytoval například stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském Městě. Poté se začal zaměřovat na podporu studentů ve východoevropských zemích včetně České republiky.

V roce 1991 založil v Praze Středoevropskou univerzitu, která se ale později z města přesunula, protože se česká vládla odmítla podílet na jejím financování. Dodnes ale u nás funguje občanské sdružení Romea, které navázalo na Romský vzdělávací fond, jenž se zaměřuje na zlepšení postavení Romů ve společnosti. Značnou část svého majetku nabyl díky burzovním spekulacím, kvůli čemuž si vytvořil i mnoho nepřátel. Ti ho nejčastěji kritizují za posilování nelegální migrace a rozvracení národů.

Zhrzená exmilenka

George Soros je pětinásobným otcem a je potřetí ženatý. Jeho poslední manželkou se v roce 2013 stala o 40 let mladší učitelka jógy a konzultantka v oblasti vzdělávání Tamiko Boltonová. Ještě před ní prožil pětiletý vztah s brazilskou herečkou Adrianou Ferreyr (36), se kterou se v roce 2010 rozešel. V roce 2013 ho ale zažalovala za to, že jí nedal byt v hodnotě 40 milionů korun, který jí slíbil. Také ho obvinila z toho, že ji při hádce uhodil a hodil po ní lampu.

To ale miliardář popřel a zhrzenou exmilenku zažaloval za to, že naopak ona po něm a po jeho tehdejší snoubence Boltonové lampu hodila. Stařík Soros se, co se týká milostných afér, nenudil ani tři roky po osmdesátce. Možná i proto se dodnes udržuje i přes jeho úctyhodný věk v dobré životní kondici.

Související články

Další články