Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Obchody zůstanou zavřené, pendlerům se zpřísní podmínky: Vláda oznámila zásadní rozhodnutí

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 10 fotografií
brífink
Tisková konference po pondělním jednání vlády přinesla opět spoustu zásadních informací. Stěžejní je rozhodnutí vlády o pohybu osob, jezdící pracovat do zahraničí, tzv. pendlerů. Vláda také rozhodla o prodloužení opatření, která souvisí s nouzovým stavem a zásadní rozhodnutí padlo i v souvislosti s placením záloh osobami samostatně výdělečně činnými.

Vláda v pondělí schválila odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění živnostníkům, a to na půl roku od března do srpna.

Odpuštění záloh na 6 měsíců

Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér Karel Havlíček Návrhy zákonů by měla v úterý projednat Sněmovna. Minimální měsíční záloha na sociální pojištění činí letos 2544 korun a na zdravotní pojištění 2352 korun.

"Definitivně bude odpuštěno zhruba 30.000 korun," uvedl Havlíček. Resort uvedl, že živnostníci s vyšší než minimální zálohou nemusí platit celou částku. "V ročním vyúčtování příští rok pak zpětně doplatí rozdíl mezi minimální zálohou a tím, co skutečně měli odvádět," uvedlo ministerstvo práce.

Prodloužení omezení volného pohybu

Omezení volného pohybu osob v celé České republice, které má zabránit šíření nového typu koronaviru, prodloužila vláda do středy 1. dubna. Původní zákaz platil od pondělí 16. března do úterý 24. března do 06:00.

Opatření se od počátku nevztahuje například na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty k obstarávání základních životních potřeb, do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo na dobrovolnickou a sousedskou pomoc.

Změny pro pendlery

Vláda kvůli epidemii koronaviru opět zpřísnila podmínky pro zajíždění za hranice za prací. Pokud chtějí pendleři nadále pracovat v zahraničí, mají si tam zajistit podle dnešního rozhodnutí vlády ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou pendleři muset počítat se čtrnáctidenní karanténou. Na brífinku o tom informoval Jan Hamáček

Obchody a restaurace zůstanou zavřené

Restaurace zůstanou uzavřené do středy 1. dubna. Vláda dnes prodloužila zákaz, který původně platil do úterý. Zákaz se netýká například výdeje pokrmů okénkem nebo prodeje jídla s sebou bez vstupu do provozovny. Omezení neplatí také pro provozovny, jež neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb nebo vězeňských zařízení.

Vláda prodloužila do středy 1. dubna také zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Zákaz se netýká například prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků.

Související články

Další články