Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Obchody se bouří proti vládním nařízením: Trhněte si, 26. dubna otevřeme, vyhrožují

Čeští obchodníci rebelují! Retailová asociace oznámila, že zvažuje 26. dubna otevření obchodů i navzdory vládním protikoronavirovým opatřením. Vicepremiér Karel Havlíček reaguje, že vláda nemůže reagovat podle požadavků nebo vyhrůžek. S informacemi přišly Seznam Zprávy. (ilustrační foto)
Zdroj: Pixabay
COVID-19

Čeští obchodníci rebelují! Retailová asociace oznámila, že zvažuje 26. dubna otevření obchodů i navzdory vládním protikoronavirovým opatřením. Vicepremiér Karel Havlíček reaguje, že vláda nemůže reagovat podle požadavků nebo vyhrůžek. S informacemi přišly Seznam Zprávy.

Seznam Zprávy uvádějí citaci Václava Hrbka, majitele značky Alpine Pro a předsedy Retailové asociace, která sdružuje necelou stovku obchodů, že se na 26. dubna chystá otevření obchodů. „Maloobchod a služby jsou obětovány, aby zbytek ekonomiky mohl fungovat. Teď už by stát měl vymyslet něco jiného,“ říká Hrbek s tím, že Česká republika má obchody zavřené nejdéle ze všech zemí na světě a situace je velmi vážná.

„Chceme otevřít za každou cenu. Čím déle budeme zavření, tím ta situace bude horší a horší. Nemáme žádné příjmy, jsme odstřiženi od cash flow a stále máme platit fixní náklady, například nájmy v obchodních centrech. To je vražedná kombinace a spousta obchodníků už to neudrží,popisuje Hrbek.

S Hrbkem sympatizuje i Petra Kheková, jež provozuje obchody s oblečením značky Esprit. „Domníváme se, že naše obchody jsou zavřené protiprávně a diskriminačně. Nerozumíme tomu, že obchody s dětským oblečením nebo květinami jsou otevřené a naše ne. Také nebylo nikdy prokázáno, že by k šíření viru docházelo v obchodech, obzvláště za dodržení hygienických opatření, jako jsou rozestupy a nošení respirátorů,“ citují Khekovou Seznam Zprávy.

„Maloobchod je po měsících uzávěry ve špatné kondici,“ popisuje Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu s tím, že obchodníci mají plné sklady neprodaného zimního zboží za miliardy korun. Prouza odhaduje, že v současnosti je kolem deseti procent těch, kteří už nikdy neotevřou a skončí.

Karel Havlíček (ANO), ministr průmyslu, obchodu a dopravy, pro SZ slibuje, že vláda v pondělí projedná další postup rozvolňování, zároveň ale obchodníky varuje před živelným otvíráním. „Chápu jejich situaci, ale takto to nemohou řešit, navíc v době, kdy se blížíme k rozvolnění. Retailová asociace se vždy chovala velmi konstruktivně, konečně i kompenzace vycházejí ze společných diskusí. Vláda ale nemůže rozvolňovat podle požadavků, nebo dokonce výhrůžek, ale podle pandemické situace,“ vyjádřil se Havlíček k hrozícímu protestu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy