Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Obchod s nadějí: Kontroverzní reportáž o autistických dětech budí rozporuplné reakce

Péče o děti s autismem v ČR má velké nedostatky.
Zdroj: Profimedia
televize
Česká televize v pondělí 12. dubna ve 21:50 uvede další epizodu investigativního pořadu Infiltrace, konkrétně reportáž s názvem Obchod s nadějí. Jedná se o velmi kontroverzní reportáž, kterou na čas televize dokonce stáhla. Pořad Infiltrace však rozpoutal diskuzi o tématu péče o lidi trpící autismem.

Epizoda sleduje podivné praktiky v péči o děti s autismem v jednom konkrétním specializovaném centru. Pořad je založen kromě jiného na skryté kameře. Problém je v tom, že na záběrech jsou děti, jejichž rodiče se o natáčení dozvěděli až ze samotných upoutávek, a tedy je jasné, že neposkytli souhlas s uveřejněním. Rodiče a odpůrci zaslali generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi stížnost. Ve stížnosti stálo: „Upoutávka je tak velmi zavádějící a z ní plyne naše podezření, jak bude koncipován samotný dokument“. Předseda organizace Roprodesa (Rodiče pro děti s autismem) Jan Zajíc dále uvádí: „Máme důvod se domnívat, že při natáčení pořadu došlo k závažným pochybením ze strany České televize a už odvysílaná upoutávka má charakter neetický, neobjektivní a protiprávní“.

Mluvčí televize Karolína Blinková naproti tomu uvedla, že obsah dokumentu televize konzultovala s vybranými lékaři, psychology, psychiatry a odborníky z center pracujících s autisty.

Kontroverzní reportáž však upozorňuje na závažný problém, a sice na nedostatečnou péči o takto postižené jedince. V Česku je podle odhadů až 200 tisíc lidí s poruchami autistického spektra. Přesná čísla nejsou, protože až do nedávna nikoho nezajímala. Dalším smutným paradoxem je, že porucha autistického spektra končí dosažením dospělosti, dále se s poruchou v podstatě nepracuje. Zmatek a nekvalitní zmapování problému nahrává podvodníkům.

Pořad odkrývá podmínky, za kterých jsou prováděny terapie a podivné praktiky Národního centra pro vzdělávání“ uvedla v dopise PhDr. Romana Straussová PH. D., ředitelka Centra Terapie Autismu, která kritizuje péči o postižené. Doktorka Straussová, oborník na práci s lidmi trpícími autismem, uvádí, že celý svět hledá nové a účinné, levnější a dostupné metody v práci s těmito lidmi, v ČR je však trend opačný.

Mgr. Milena Urbanová (ředitelka Autis Centrum, o.p.s.) v reakci uvádí šokující informace: „Zkušenost rodičů z praxe je taková, že selhávají kontrolní mechanismy v ČR. Rodiče mají osobní zkušenosti s manipulací, hrubým porušováním etického kodexu behaviorálních analytiků, s jejich dětmi pracují lidé po pár hodinách proškolení ABA v Brně. Mezi dětmi se pohybují „terapeuti“, kteří nemluví ani česky. Mně osobně to připomíná něco jako letadlo. Nevím, zda o tomto problému vědí ministři či vláda. Pokud můžete, pokuste se přispět k tomu, aby k tématu hovořili odborníci“.

Reportáž upozorňuje na velké nedostatky v péči o nemocné a rozbouřila debatu odborníků, kteří bojují o zlepšení situace.

Novou Infiltraci odvysílá ČT dnes večer, po ní bude následovat debata odborníků, kterou povede Daniel Stach. Diskuze se zaměří na péči o postižené a její dostupnost.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy