Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Občané mají práva, ale i povinnosti: Policie radí, jak se vyhnout "drsným" zásahům

Občané mají práva, ale i povinnosti: Policie radí, jak se vyhnout "drsným" zásahům
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Incident v Hradišti
Sociálními sítěmi kolují videa, která zachycují, jak čeští strážníci postupují při kontrolách dodržování vládních opatření. Lidé mají problém s tím, že policie postupuje nepřiměřeně hrubě a napadá lidí před jejich dětmi. Někteří to považují za nelidské, ačkoliv podle mnoha odborníků jde o správný postup. Co k tomu říká přímo policie?

"Videa, jež zachycují zákroky strážníků proti podezřelým osobám, šířící se v tomto období jako lavina internetem, viděl už snad každý z nás. Ačkoliv spousta lidí v této době nadává za tyto zákroky policistům a strážníkům, je potřeba se na to podívat střízlivým pohledem," stojí ve vyjádření na webu Týdeník Policie.

Jak je všem známo, policie ani strážníci nejsou ti, kteří vládní nařízení vydávají, už z logiky věci vyplývá, že přichází z kabinetu vlády. A ačkoliv někteří policisté s opatřeními nesympatizují, v jejich popisu práce je dohlížení na dodržování vydaných restrikcí. Tento fakt je stále častěji zmiňován. "Vždyť jen dělají svoji práci," brání strážníky řada lidí.

"Je potřeba si uvědomit jednu věc. Prakticky na počátku všech zákroků, které byly v posledních dnech a týdnech medializovány, stálo na začátku NEUPOSLECHNUTÍ VÝZVY úřední osoby, a to ze strany podezřelé osoby. Není to ostatně nic nového. Dlouholetá běžná praxe. Neuposlechneš zákonnou výzvu, dopouštíš se přestupku a vystavuješ se riziku, že proti tobě budou použity donucovací prostředky," pokračuje vyjádření.

A není to jen o odmítnutí nasadit si roušku. Může jít o řidiče, který nezastavuje policistům i přes jejich výzvy. Může jít o člověka, který odmítá i přes zákonnou výzvu prokázat svou totožnost. "Obecně vzato se takovému zákroku ze strany policistů či strážníků vystavuje každý, kdo neuposlechne jejich zákonnou výzvu a nadále pokračuje ve svém protiprávním jednání," píše se dále.

"Je na místě podotknout, že uposlechnout výzvu úřední osoby je povinen každý občan, bez ohledu na jeho vlastní názor na danou situaci. Stěžovat si může dodatečně a má na to plné právo. Ale v danou chvíli musí výzvu úřední osoby uposlechnout. V opačném případě se dopouští protiprávního jednání na bázi přestupku a vystavuje se riziku zákroku vůči své osobě," zní vyjádření policie.

Dále je upozorněno na to, že diskutovat s policisty nebo strážníky se v danou chvíli opravdu nehodí. Občané mají sice mnoho práv, ale také povinností. Pokud tedy je člověk zákonně vyzván, aby předložil občanský průkaz, musí tak učinit. Pokud s tím má dotyčný občas problém, může si po uposlechnutí výzvy klidně stěžovat. Lidé jsou povinni policistům prokázat svou totožnost. Nemusí být nutně předložen doklad, ale minimálně musí být poskytnuta součinnost, aby byla totožnost prokázána hodnověrně. Někdy stačí jen nadiktovat své údaje přímo na místě, jindy je potřeba odvézt dotyčného na služebnu.

"Opět je naprosto jedno, jaký na toto má občan názor a nemá smysl s policisty či se strážníky diskutovat. Pokud se mi to nelíbí, mohu si stěžovat, dodatečně. Ale až poté, co totožnost prokážu," opakuje se v textu. Policisté navíc poskytli vcelku jednoduché příklady, jak se může situace vyvrbit. A přitom není potřeba nijak hysterčit.

Jak lze jednoduše předejít zákroku hlídky Policie ČR nebo městské a obecní policie v jedné ze situací z posledních dní?

  • "Dobrý den, nasaďte si roušku (respirátor)."
  • "Dobrý den, pardon, nasazuji."
  • "Dobrý den, nasaďte si roušku (respirátor)."
  • "Dobrý den, nenasadím, jsem svobodný občan."
  • "V tom případě mi prokažte svou totožnost, váš případ bude postoupen do správního řízení, a to z důvodu porušení vládních nařízení."
  • "Tady máte doklady, prosím, obhájím se ve správním řízení."
  • "Dobrý den, nasaďte si roušku (respirátor)."
  • "Dobrý den, nenasadím, jsem svobodný občan."
  • "V tom případě mi prokažte svou totožnost."
  • "Neprokážu."
  • "V tom případě budete předveden na policejní služebnu ke zjištění totožnosti."
  • "V pořádku, jdeme."

"Je potřeba brát v potaz, že je taková situace zde prezentována velmi zjednodušeně, ale takto nějak lze situaci řešit. V případě, že se člověk chová arogantně, neuposlechne zákonnou výzvu, nespolupracuje s hlídkou, odmítá prokázat svou totožnost, pak se vystavuje riziku, že proti němu budou použity donucovací prostředky, na což mají policisté a strážníci plné právo. Pokud má u sebe takový člověk navíc dítě, je potřeba počítat s tím, že je pro své dítě vzorem a měl by tak také vystupovat. Zbytečná eskalace v takové situaci je ze strany rodiče nepochopitelná a naprosto zbytečná. Strážník a policista si bohužel nevybere, zda na místě nějaké dítě je či není a zákrok provést musí. Nemůže dotyčnou osobu přestat řešit jen proto, že má u sebe dítě," upozorňuje policie.

Policie také odpověděla na často kladený dotaz, proč není na místě člověku uložena rovnou pokuta bez zbytečné pranice. "Protože pokud osoba odmítá prokázat svou totožnost, těžko jí může strážník/policista pokutu uložit. K tomu je vždy potřeba znát totožnost přestupce," stojí v textu.

"Doba není lehká pro nikoho a vězte, že stejně jako máte na všechno svůj vlastní názor vy, stejně tak má na všechno svůj vlastní názor strážník či policista. Je zde však od toho, aby dohlížel na dodržování platných zákonů, vyhlášek i nařízení. Proto se s ním nesnažte bojovat, spolupracujte a ušetřete čas sobě i jemu. Pamatujte na to, že stěžovat si můžete vždy dodatečně. Rozhodně vás nasazení roušky před hlídkou stojí méně času než čas strávený vlastním pacifikováním, předvedením na služebnu, případně podáním vysvětlení/výslechem a podobně," končí policejní vyjádření.

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

Související články

Další články

Nejnovější kauzy