Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Obama dal Hillary polibek smrti. Podpořil ji Clinton a to byl konec. Jak Trumpovo vítězství glosuje svět?

Obama podporoval Hillary Clinton. To jí ale další hlasy nepřihrálo…
Spíš to byl takový polibek smrti.
Zdroj: TMBK
+ Další 3 fotografie
Amerika si zvolila svého nového prezidenta. Stal se jím miliardář a republikán Donald Trump. Uspěl díky výhře v klíčových státech, jako je Florida nebo Pensylvánie. Jeho protikandidátka Hillary Clinton mu pogratulovala po telefonu a uznala porážku. Z vítězství se raduje například maďarský nebo ruský prezident. Němci jsou v šoku!

Donaldu Trumpovi pogratuloval mezi prvními ruský prezident Vladimir Putin. V telegramu doufá v takovou spolupráce, že rusko-americké vztahy vyvede z krizové situace.

„Volbu Donalda Trumpa respektuji a vnímám ji jako výraz hlubokých ekonomických a sociálních změn v americké společnosti,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala. Klíčové bude podle něj to, jak bude probíhat spolupráce USA s Evropou a Severoatlantickou aliancí. Podle Fialy se budou muset v otázkách bezpečnosti evropské státy spoléhat spíše samy na sebe. Trumpova vláda bude klást nové nároky na českou diplomacii a vládu.

„Vztahy Evropské unie a USA jsou silnější než jakékoli změny a Unie bude po zvolení Trumpa s Washingtonem dál spolupracovat,“ řekla šéfka diplomacie EU Federica Mogherini.

„Gratuluji @realDonaldTrump ke zvolení do úřadu #POTUS. Patrně začíná nová etapa euroatlantických vztahů. ČR a USA spojuje dlouhodobé… přátelství a strateg. partnerství, které, jak věřím, bude pokračovat stejně úspěšně jako doposud,“ napsal na Twitter ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Nadšený z vítězství Donalda Trupa je maďarský premiér Viktor Orbán. Potvrdil, že demokracie ještě žije, a uvítal to jako tu nejlepší zprávu.

Radost nesdílejí němečtí politici, kteří jsou z vítězství Donalda Tumpa v šoku. Hovoří o černém dni nejen pro Spojené státy. Vítězství republikánského kandidáta si ve Spolkové republice dokázal představit málokdo. Angela Merkel se ale zatím nevyjádřila.

O velkém šoku hovoří i ministryně obrany Ursula von der Leyen, která se k Trumpově vítězství vyjádřila mezi prvními. S Trumpovou administrativou se podle ní bude Německo snažit brzy navázat kontakty. Očekává také vzájemné diskuze o fungování Severoatlantické aliance, řekla veřejnoprávní televizi ARD.

O šoku hovoří také šéf poslanců strany Levice Dietmar Bartsch. „Černý den nejen pro Spojené státy,“ napsal na Twitteru.

„Američani si vzali svou zemi zpět,“ řekl předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders.

„Věděla jsem, že je Amerika rasistická, ale ne, že tak moc. Je to naše ostuda…,“ vyjádřila se na Twitteru tenistka Martina Navrátilová.

Z vítězství Trumpa není nadšený český europoslanec Pavel Telička. „Ze zvolení Trumpa nejsem odvázaný, ale kampaň je něco jiného než reálná politika. Uvidíme, zda je schopný odpovědné a konzistentní politiky,“ napsal na svůj Twitter.

Francie Trumpovi poblahopřála a s USA bude spolupracovat. Bude ale ostražitá s cílem chránit svoje zájmy, uvedl ministr zahraničí Ayrault.

Související články

Další články