Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

O zakázku ministerstva vnitra na testy do škol se zajímá policie, zvolená firma budí kontroverze

Detektivové si posvítili na zakázku ministerstva vnitra
Zdroj: Pixabay
COVID-19
Zakázku ministerstva vnitra na nákup antigenních testů pro školy prověřuje policie. Serveru Seznam Zprávy to bez bližších podrobností potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Tendrem na dodávku 3,6 milionu testů, který vyhrála společnost Tardigrad International Consulting, se kromě policie zabývá také antimonopolní úřad. O vysvětlení okolností zakázky vnitro žádá i ministerstvo financí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že tendr splňoval zákonné podmínky.

Policie začala případ prověřovat na základě trestního oznámení, které bylo podáno na Vrchní státní zastupitelství v Praze, uvádí Seznam Zprávy. "Mohu pouze sdělit, že náš útvar se touto věcí zabývá. Více informací však poskytovat nebudeme," sdělil serveru Ibehej.

"My jsme postupovali striktně podle zákona," uvedl Hamáček. Testy podle něj stojí stejně jako v Rakousku a dodavatel již zakázku plní tak, jak slíbil. První milion testů použilo ministerstvo na testování zaměstnanců státní správy. Další testy dorazí. Ministr již dříve ujistil, že jeho resort je připravený s vyšetřovateli spolupracovat. "Ministerstvo vnitra je připraveno poskytnout veškerou potřebnou součinnost," uvedl Hamáček.

Ministerstvo vnitra vyhlásilo vítěze tendru na dodání 3,6 milionu antigenních testů do škol. Firmě Tardigrad International Consulting má stát za jejich dodání zaplatit dohromady čtvrt miliardy korun. První zásilka více než milionu testů od čínské firmy Lepu do Česka dorazila koncem února.

Výběr společnosti Tardigrad vyvolal spor uvnitř vládní koalice. Web Seznam Zprávy uvedl, že firma Tardigrad podle zadávací dokumentace nesplnila podmínky soutěže. Tendru se podle něj účastnila i společnost Chironax, která nejenže garantovala požadovanou dodávku testů v termínu podle výzvy ministerstva vnitra, ale nabídla i lepší cenu. Premiér Andrej Babiš (66) (ANO) následně oznámil, že bude chtít tendr vysvětlit, a později dodal, že bude požadovat jeho zrušení. Zakázkou se 22. února zabývala vláda, která ji ale nezrušila.

Vnitro koncem února zopakovalo, že firmu Tardigrad International Consulting komise vyhodnotila jako nejvhodnější ze seznamu ministerstva zdravotnictví. Podle ministerstva společnost splnila formální podmínky výběru a schopnost dodat včas požadované množství testů. Hamáček už dříve uvedl, že Chironax byl vyřazen kvůli varování Bezpečnostní informační služby, podle které je společnost napojena na stíhané lidi.

Zakázkou na dodávku antigenních testů pro školy se kromě policie zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a to na základě podnětu firmy, která nebyla vnitrem oslovena s nabídkou účasti v tendru. Správní řízení ale zatím antimonopolní úřad nezahájil.

O tendr se zajímá i ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou (za ANO). "Ministerstvo vnitra bylo osloveno ministerstvem financí prostřednictvím dopisu za účelem vysvětlení a doložení všech relevantních podkladů při výběru dodavatele na antigenní testy, včetně dokumentace prokazující rozsah a způsob provedení řídicí kontroly před uzavřením smlouvy," sdělil serveru Seznam Zprávy mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. Podle něj je součástí dopisu požadavek na vysvětlení, jakým způsobem a v jakém rozsahu byla společnost Tardigrad prověřována.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy