Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

O víkendu hrozí opět nápor na sjezdovkách: Vyrazíte, nebo se bojíte pokut

Uzavřená sjezdovka ve skiareálu ČERNÁ HORA - PEC.
Zdroj: SkiResortu ČERNÁ HORA - PEC
Sjezdovky
Česko zasypala vydatná sněhová pokrývka, a tak lze očekávat, že lidé o víkendu opět vyrazí sáňkovat do hor na sjezdovky. Ačkoliv jsou kvůli epidemiologickým nařízením zavřené, v uplynulých dnech byly plné návštěvníků. Na řadě míst tak bylo víc lidí, než kdyby se smělo lyžovat. Policie ale nikoho nerozháněla, byť v případě porušení nařízení má povinnost zasáhnout, jako tomu bylo například v Německu, kde před pár dny rozháněli strážníci lidi ze sjezdovek. Přitom na českých svazích docházelo k jasnému porušení epidemiologických opatření.

Sjezdovky jsou kvůli vládnímu nařízení zavřené, přesto v některých dnech doslova praskají ve švech. Jen lyžaře nahradili sáňkaři a lidé, kteří si vyrazili užít sníh na svah. K vidění tak byl často obrázek, kdy je v areálu hlava na hlavě, přestože platí zákaz shromažďování, lidé musí dodržovat rozestupy a nosit roušky, což málokdo dodržoval. Internetem se proto šířily fotky zaplněných sjezdovek, jako byla například ta na Monínci.

Policie měla zasáhnout

Na sjezdovkách tak očividně docházelo k porušování vládních nařízení. Policie ale ani jednou nezasáhla, přestože měla. "Pokud je zjištěno masivní porušování protiepidemiologických opatření a hrozí riziko újmy na zdraví dalším osobám, tak samozřejmě existuje oprávnění, na jehož základě by byl vysloven zákaz vstupu na konkrétní sjezdovku," říká Ondřej Moravčík, tiskový mluvčí české policie.

Policie tak měla zasáhnout podobně, jako to udělali strážníci v Německu. Tam nedávno vyrazily stovky lidí do oblíbeného ski resortu v německém Winterbergu, kde se hromadili na sjezdovce. Odtamtud je ale vyhnali policisté, kteří navíc auty zablokovali příjezd ke sjezdovce, a tak se v areálu tvořily kolony. K podobným zásahům sáhli i v Rakousku. Jen v Česku nic.

Lidé ničí sjezdovky

Otázkou tedy zůstává, proč je v České republice policie k návštěvníkům zavřených skiareálů natolik benevoletní. Je možné, že nechce občany v těžké době šikanovat, obzvlášť když lidem chybí zímní radovánky na lyžích. To ale nic nemění na tom, že by veřejnost měla dodržovat epidemiologická opatření, obzvlášť s přihlédnutím k faktu, že Česko čelí největšímu nárůstu nakažených od začátku pandemie koronaviru

Pokud tedy lidé nařízení nedodržují, měla by zasáhnout policie, a to i přesto, že jsou sjezdovky primárně soukromým podnikatelský prostorem, jehož bezpečnost musí zajistit provozovatelé. Část z nich už taky od minulého víkendu své zjezdovky zapověděla pro jakékoliv návštěvníky. „Někteří si dělali, co chtěli. Vznikaly škody na majetku, na technickém sněhu, jde to do desetitisíců. A jediní, kdo jsou na tom tratní, jsme my, jen škody na ušlém zisku u nás jdou do statisíců,“ uvedl pro ČTK provozovatel areálu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku Vlastimil Jílek.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy