Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Kokain v Česku

Nejnovější kauzy

O Vánocích si nepřiplatíte jen za suroviny na cukroví: Nahoru jdou i ceny pohonných hmot

Přehled cen
Blíží se nám Vánoce, které tu budou už za měsíc. Každý ví, že prosinec je měsíc velkých výdajů. Nakupujeme drahé dárky, ale i základní potraviny na cukroví. Kromě másla a cukru se nám teď zdraží i benzin. Kolik nás bude stát?

Téměř za měsíc jsou tady Vánoce a je tak jasné, že nás vítr v peněženkách nemine, ať už to bude za dárečky pro ostatní nebo třeba suroviny na cukroví, jako je máslo či cukr. Ano, i to zdražilo. Kromě jiného jdou nahoru i ceny pohonných hmot.

„Cena PHM je v současnosti, po výrazném zdražování od května letošního roku, nejvyšší od konce roku 2014. Aktuální průměrná cena nafty je 33,75 Kč a benzinu 33,68 Kč za litr. Důvodem růstu cen je zejména cena ropy, která na konci letošního září narostla až na více než 85 dolarů za barel a zároveň v průběhu roku koruna vůči americkému dolaru výrazně oslabuje z úrovně lehce nad 20 CZK/USD až na současný kurz okolo 23 CZK/USD,“ tvrdí Tomáš Červinka, finanční ředitel CCS, která se zaobírá nejen cenami pohonných hmot.

Ten prozradil, kdy bylo benzin možné nakoupit za nejvýhodnější cenu. „Nejlevnější PHM od roku 2014 byly v prvním kvartálu roku 2016, kdy cena ropy spadla pod úroveň $30 za barel a průměrná cena litru PHM se dostala pod úroveň 26 Kč na litr,“ říká Červinka.

Pro nejlevnější pohonné hmoty si v současné době zajedete do Jihočeského kraje, kde jsou průměrné ceny benzinu a nafty 33,40 Kč za litr. V Praze se pohybují průměrně kolem 34,40 Kč za litr. V průměru více než 34 Kč/litr stojí také PHM v Olomouckém a Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Ceny pohonných hmot se mění i během jednotlivých měsíců. Kupříkladu v září roku 2017 se pohybovala průměrná cena pohonné hmoty kolem 28,89 Kč/l, o rok později to bylo už 32,96 Kč/l. V říjnu 2017 byla průměrná cena 29,60 Kč/l. V roce 2018 téhož měsíce vzrostla na 33,60 Kč/l. Na ostatní měsíce se nezapomeňte podívat do naší tabulky.

Mohlo by vás zajímat

Další články