Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

O půlnoci skončí prokazování covidovými certifikáty. Co dalšího se změní

(ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou podle ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ve středu je projedná vláda. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Podle výkladu ministerstva až od půlnoci 9. února ruší opatření i rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). 

Podle soudu je nezákonný požadavek vyžadovat prokazování se certifikátem v restauracích, ubytovacích zařízeních a na hromadných akcích. Vláda avizovala, že uvolnění opatření rozšíří i na další provozovny a služby. "Prokazovat certifikátem se nebude v podstatě nikde," dodal Jakob.

Změnu vláda oznámila po šestatřicetihodinovém jednání Sněmovny o pandemickém zákoně ve středu večer. Ve stejný den ohlásil své rozhodnutí NSS, podle premiéra Petra Fialy (ODS) ale vláda nerozhodla pod jeho tlakem, jen urychlila už naplánovaná a s odborníky prodiskutovaná opatření.

Například šéf epidemiologické skupiny poradního orgánu ministerstva zdravotnictví, Národního institutu pro zvládání pandemie, Rastislav Maďar ČTK po oznámení změn řekl, že jeho skupiny se na názor vláda před zrušením kontrol certifikátů neptala. Jako předčasné ho kritizují i další odborníci.

Dál bude platit povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách nebo početní omezení účastníků hromadných akcí. K pátku 18. února skončí plošné testování ve školách a firmách.

Restauratéři čekají pozitivní vliv

Pražští restauratéři, které ČTK oslovila, očekávají pozitivní vliv uvolnění protiepidemických opatření. Změny se pravděpodobně projeví ale až se zpožděním, prudký nárůst návštěvnosti nečekají. Jsou připraveni na dotazy hostů ohledně nových pravidel. Někde počítají s tím, že povinnost kontrolovat při vstupu doklad o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce přestane platit od středy, zjistila ČTK.

 "V Manifestu se chystáme na to, že od středy 9. února přestane platit povinnost prokazovat očkovací certifikát a bezinfekčnost při návštěvě restaurace. Držíme se při tom vyjádření premiéra (Petra) Fialy (ODS) z 2. února, které bylo široce medializováno, a k tomuto datu se veřejnost upíná. Lidé, pro které dosud platilo omezení, se určitě na středu těší," uvedla za pražský gastronomický koncept Manifesto Radka Ondráčková.

Vliv na návštěvnost nechtěla Ondráčková předjímat. "Hlavně budeme zvědaví, zda se to (rozvolnění) odrazí na víkendových dnech," řekla. Od zákazníků očekává zvýšenou frekvenci dotazů na podmínky vstupu. Obsluze se bez nutnosti kontroly dokladů bude podle Ondráčkové přirozeněji s návštěvníky konverzovat například o přípravě jídla nebo doporučení sezonního nápoje k vybranému menu. Personál si na kontrolu QR kódů sice zvykl, ale necítil se úplně "ve své kůži", dodala.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy