Oliver Stone (70) připravuje čtyřdílný speciál pro svůj pořad Showtime, ve kterém strávil 4 dny s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Hlavními tématy bylo NATO, vztah Ruska k USA a pokusy o atentát na Putina. V traileru, který se včera objevil na internetu, je vidět i samotný Iljušin IL-96, tedy letadlo prezidenta Putina. Na záběrech jsou útržky Putinova všedního života. Oliver Stone si k Putinovi dovolil docela dost přímých otázek ať už z politického, tak i z osobního segmentu.

Stone se zeptal Putina, kdo by byl v nukleární válce USA a Ruska dominantnější. „Nemyslím si, že by tento konflikt vůbec někdo přežil,“ odvětil Putin.

Putin opakovaně vyjadřoval své pochybnosti o NATO a popsal, že jakmile země vstoupí do NATO, musí se za jakoukoli cenu podvolit požadavkům USA, a to hlavně z vojenského hlediska. Vzpomeňme, jak to bylo u nás s radarem v Brdech. Podle Putina každá země, která vstoupí do NATO, se stává tzv. vazalem Spojených států. Stone dále pokračoval, jestli je alespoň malinká naděje na zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem. „Vždycky je tam naděje…,“ řekl Putin. „Pokud už ovšem nejsou připraveni nás pohřbít.“

V jednom záběru se dokonce Stone zeptal, zdali je pravda, že Putin přežil už 5 atentátů. „Dělám svoji práci a moje ochranka dělá svou. Věřím jim. Ti, kteří jsou odsouzeni ke smrti pověšením, se nikdy neutopí,“ citoval Putin ruské přísloví.

Stone si i s Putinem zahrál hokej, takže se dá předpokládat, že show nebude jen o napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem. Dokonce si s Putinem i plácnul v kabině. Putin taktéž není první osobou, se kterou Stone takovýto projekt dělá. Vyzpovídal také Fidela Castra, Billa Clintona a Huga Chaveze. Podle médií se máme při sledování čtyřdílného Showtime věnovanému Putinovi na co těšit.