Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Svažte se! Japonské shibari vás začne bavit nejen v karanténě

Zdroj: IG: @ropes_and_shibari
+ Dalších 16 fotografií
fotogalerie
Téma shibari, což se volně překládá jako umění uzlu či provazu, už tabu není, ale pořád to není pro každého. Ti, kteří mají odvahu shibari vyzkoušet, níže naleznou 10 bodů, které je dobré vědět, ale bojí se na ně zeptat. Shibari umění je jedno z nejrozšířenějších technik bondáže, což je jedna z hlavních disciplín samotného BDSM. Pokud se doma nudíte v karanténě, toto umění vám otevře nové obzory.

Japonské umění shibari je dnes populárnější než kdy dřív a zároveň oblíbenější než klasická bondáž. Nejde totiž o samotné přivázání rukou a nohou obyčejnou látkou, ale o vytváření složitých a propojených úvazů po celém těle. Viset hlavou dolů z bambusového klacku, houpat se na větvi nebo si jen tak sedět v uzlech je úplně jiná zkušenost než klasická bondáž.

Kontrola správného prokrvení

1. Většinou jsou na to potřeba dva

Člověku s lany, kterými svazuje dotyčnou osobu, se říká rigger. Je to člověk s dostatečnou silou, díky které dokáže zvednout ze země minimálně polovinu své váhy, musí mít pohotové reakce a zůstat vždy klidný. Druhé straně, té svázané, se říká mnoha názvy, nejčastěji je však používán výraz model a rope bunny. Model by měl vydržet delší dobu ve složité rotaci těla nebo také hlavou dolů a být dostatečně ohebný.

2. Je to nebezpečné pro obě strany

Protože se jedná o svazování celého těla, musí se u modela neustále kontrolovat, zda jeho končetiny nebo mozek nemůžou utrpět nějakou újmu. Při zavěšování za trám, bambusový klacek nebo železné oko existuje riziko, že může spadnout. Zároveň je jasné, že při svazování se mohou na těle tvořit modřiny, podlitiny nebo popáleniny, které vznikají až příliš rychlým sejmutím lana.

3. Modelem i riggerem může být každý

Modela může dělat žena i muž, jakékoliv váhy, výšky, pokud se na to cítí. Co člověk vydrží, je hlavně na něm a jeho odhodlání. Stejně tak riggerem může být kdokoliv, musí se hlavně důkladně připravovat a učit.

Intimní stránka shibari

4. Intimita a důvěra hrají největší roli

Mezi lidmi provozujícími shibari musí existovat stoprocentní důvěra ve schopnosti toho druhého. Rigger důvěřuje modelce, že nebude panikařit a bude se udržovat v takové kondici, kterou ke svazování potřebuje. Stejně tak modelka věří svému riggerovi, že bude kontrolovat prokrvení těla, bude hbitý a nebude jí záměrně ubližovat, pokud to není v rámci dohody.

Co je BDSM

BDSM jsou erotické praktiky nebo hraní rolí, které zahrnují otroctví, disciplínu, dominanci a podrobení, sadomasochismus a další související praktiky.

Více o tématu

5. Pomůcka pro erotické hrátky

Tato technika svazování je určitým odrazovým můstkem pro hlavní BDSM disciplíny, dá se k ní totiž přidat vyplácení rukou, důtkami nebo bičem, stejně tak to může být součást tzv. role play, tedy hraní si na určité role.

Umění, disciplína a příjemná bolest

6. Shibari umění jako sport nebo show

V České republice se najde několik akcí, kde můžete umění uzlu vidět v akci, jinak se provozuje v soukromí nebo v menší skupině lidí. Shibari show najdete na akcích, jako je Rope Spirit, Erotický veletrh, Tattoo Convention Prague nebo festival Obscene Extreme.

7. Pro někoho bolestivá, ale příjemná zkušenost

Svazování se většinou pojí hlavně s bolestí a uvězněním, což znamená pro každého něco jiného. Zatímco někteří to berou jako potěšení, jiní podstupují shibari jako terapii.

8. Submisivita je vítána

Protože model bývá v mnoha případech masochista, tedy si nechá způsobit bolest za nějakým účelem, existuje i následná péče. Model se stává středem pozornosti, nechá se opečovávat a je o něj postaráno, což zahrnuje například ošetření ran.

Profesionální stránka svazování

9. Workshopy a rozšířenost učení

V Subspace studiu se pořádají přednášky s názornými ukázkami, kde se může i naprostý laik začít učit provazy ovládat nebo v nich vydržet. Je to místo pro setkávání lidí, takže zde může například rigger najít svou další modelku. Je dále možné se domluvit s konkrétním riggerem na učení přímo u něj.

10. Estetika a profi focení

Živoucí socha v provazech je originální úkaz. Často se najde fotograf, který své portfolio zasvětí jen a pouze shibari a kinbaku (vázání s výhradně sadistickým podtextem), takže kdyby chtěla modelka velmi neotřelé a jedinečné fotografie, má z čeho vybírat, stejně tak rigger.

V České republice je shibari oblíbené zejména na akcích pořádanými studiem Hell.cz. Převážně jsou na show v provazech zavěšené hlavně dívky a ženy, ale stane se, že modelem je i muž, což dodá představení nový nádech. Některé show mohou být tematické vybraným obdobím či příběhem, ale hlavně jsou dynamické a dechberoucí.

Související články

Další články