Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Novým ministrem zahraničí je Kulhánek: Na tiskovce ukázal svůj postoj k Rusku

Novým ministrem zahraničí je Kulhánek: Na tiskovce ukázal svůj postoj k Rusku
Zdroj: Profimedia
Nový ministr zahraničí

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval Jakuba Kulhánka (ČSSD) novým ministrem zahraničí. Ve funkci nahradil minulý týden odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Post šéfa české diplomacie v mezičase zastával vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Na post ministra zahraničí byl Kulhánek nominován poté, co funkci odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Odvolání Petříčka navrhl Hamáček po volebním sjezdu sociální demokracie, na kterém ho porazil v souboji o post stranického předsedy. Zdůvodnil to tím, že ČSSD musí působit jednotně. Jeho konec v Černínském paláci dlouhodobě požadoval Zeman.

Jaké bude mít úkoly?

Za úkol nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) považuje prezident Miloš Zeman hájení národních zájmů, jehož konkrétní náplní je podle hlavy státu ekonomická diplomacie. Na novém členovi vlády, který na pozici šéfa české diplomacie nahradil Tomáše Petříčka (ČSSD), si váží zkušeností a ocenil i bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné.

Zeman to řekl při jmenování Kulhánka ministrem. Petříček byl odvolán minulý týden. Místo šéfa české diplomacie v mezičase zastával vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Kulhánek ve středu na tiskové konferenci promluvil také o vztazích mezi Českem a Ruskem, které silně poznamenala ožehavá kauza kolem výbuchu ve Vrběticích a vyhoštění diplomatů z ruské ambasády v Praze. "Rozhodli jsme se jako suverénní země a jednali jsme rázně. Rozprášili jsme síť agentů ruských tajných služeb, ruský Rosatom nebude osloven v souvislosti s dostavbou Dukovan a v příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery," řekl Kulhánek ve středu na tiskové konferenci.

Čeká ho těžký start

Ve funkci hned čeká Kulhánka ostrý start, bude muset řešit právě kauzu výbuchu ve Vrběticích. Hamáček na dnešek předvolal ruského velvyslance Alexandera Zmejevského. Tlumočení nespokojenosti Česka s ruským postupem při odvolávání zaměstnanců české ambasády i případné oznámení dalších kroků bude už právě na Kulhánkovi.

Poslanci v úterý vyzvali vládu, aby počet pracovníků ruské ambasády zásadně omezila. Je před vámi jako před každým ministrem zahraničí těžký úkol, jehož podstatou je hájení národních zájmů České republiky. Tento pojem je někdy znevažován a někdy se říká, že ti, kdo hájí národní zájmy, jsou populisté nebo dokonce xenofobové. Neznám ovšem suverénní zemi, která by ve světě nehájila své národní zájmy, a věřím, že pod vaším vedením ministerstvo zahraničí bude činit totéž," řekl Zeman.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy