Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nový seriál Božena: V roli Němcové se vystřídaly Aňa Geislerová a Anna Kameníková

V seriálu Božena hrají spisovatelku herečky Aňa Geislerová a Anna Kameníková.
Zdroj: Česká televize, koláž: eXtra.cz
+ Dalších 12 fotografií
Nový seriál
Božena je nová česká televizní minisérie, která ji zachycuje Boženu Němcovou od jejích sedmnácti let až do její smrti. Autorku knih Babička nebo Divá Bára v různých etapách jejího života ztvárnily Anna Kameníková a Aňa Geislerová. Hlavní ambicí tvůrců bylo na ploše čtyř celovečerních filmů výrazně nabourat všeobecné vnímání této spisovatelky jako nudné osoby. Zbořit představu, že je z mramoru. Pro některé to může být pořádný náraz.

"Byla divoká a snažila se celý život zůstat sama sebou," řekla k roli mladší verze postavy herečka Anna Kameníková (26), známá ze seriálů Semestr nebo Dáma a Král. "Ústředním tématem je snaha o poznání Boženy Němcové v co nejreálnější podobě.“ dodává Aňa Geislerová (44). Sama se kvůli roli naučila psát s kalamářem tak, jak bylo zvykem před dvěma sty lety. “Bylo pro mě hodně důležité vidět, kde vyrůstala a z čeho se spřádaly všechny její sny. Místo, kde bydlela, byla tmavá vlhká díra se zamřížovanými okny s výhledem do zámecké zahrady,” dodává herečka.

Božena hází čítankovou nudu za hlavu

Série odpovídá na řadu šťavnatých otázek. Jak se vůbec dostala holka bez věna mezi hlavní tahouny českého národa? Kde se vzalo křestní jméno Božena? Či co předcházelo napsání Babičky? "Jejím životem se dosud tvůrci příliš nezabývali. Tuto mezeru jsme se rozhodli vyplnit a ukázat Němcovou jako osobnost, která se zasloužila o proměnu našeho jazyka i národní identity," říká generální ředitel České televize Petr Dvořák (56).

Pod minisérií jsou podepsány tři ženy, režisérka Lenka Wimmerová (49) a scenáristky Hana Wlodarczyková a Martina Komárková (57).

Šokující inventura národního obrození

Na to, aby se z mladinké venkovanky Báry Panklové (rozené Novotné) stala osudová žena a nesmrtelná spisovatelka, stačilo pouhé čtvrtstoletí. Němcová byla osobností s obrovskou energií, která se do všeho vrhala po hlavě, bez ohledu na následky. Černovláska se zelenýma očima a pronikavou inteligencí navíc dokázala vždy uhranout muže a zneklidnit ženy. Byla nekonvenční, moderní a nebála se skandálů. Neseděla u plotny, odmítala primárně rodit děti, zajímala se o všechny a všechno. I sex, slávu, úspěch a lásku.

Hlavní linkou příběhu je její komplikovaný vztah s o patnáct let starším manželem Josefem Němcem, kterého ztvárnil Jan Hájek, 42). Nepoddajná sedmnáctiletá nevěsta svého nastávajícího absolutně učarovala. Ze sňatku se sice snažila vyvázat, ale proti vůli rodičů neměla šanci. "S manželem trpěla, ale kdyby si ho nevzala, nikdy by se nestala Boženou Němcovou. To on ji přivedl k češtině i uvedl do společnosti. Přestože spolu zažili nešťastná léta, byl jeho vliv na ni zásadní," zamýšlí se Aňa Geislerová.

Zpočátku byl jejím učitelem, ale dokázala jej rychle přerůst a brzy se tedy začala jeho představám vymykat. Kvůli své sebestřednosti a naprosté otevřenosti v dopisech jej navíc dostala do velmi temného světla. Proto ji nenáviděl, ale zároveň i nespoutaně miloval.

Božena bude mít premiéru v lednu 2021

Kromě jmen, o kterých jste už někdy určitě slyšeli (namátkou Magdalena Dobromila Rettigová, František Ladislav Čelakovský, Karel Jaromír Erben nebo Josef Kajetán Tyl) se příběh jemně dotýká i Boženiny mladší sestry Marie, která pobláznila revolucionáře Josefa Václava Friče a zamilovala se do Vojty Náprstka.

Tak, jako se Němcová často stěhovala, například jen v Praze vystřídala dvanáct adres, bylo i natáčení dynamické. Filmaři museli historické ulice Žatce proměnit v Prahu 19. století nebo v Opočně vytvořit atmosféru starých Ratibořic. Natáčelo se také v Novém Městě nad Metují, Orlických horách nebo na Slovensku.

Česká televize původně plánovala odvysílání řady Božena už v roce 2020, v roce dvoustého výročí spisovatelčina narození. Kvůli pandemii COVID-19 se ale práce lehce pozdržely. Nestihlo se to jen o fous, první díl se na obrazovkách objeví 3. ledna 2021.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy