Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný: Hodlá změnit hrůzu v respekt a pracovat s daty

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný: Hodlá změnit hrůzu v respekt a pracovat s daty
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Ministr zdravotnictví
Hlavní úkol pro sebe a resort zdravotnictví vidí nový ministr Jan Blatný (za ANO) v potřebě změnit vnímání situace a nálady ve společnosti. Strach z viru, který lidi paralyzuje a rozděluje, je potřeba přeměnit v respekt, řekl dnes novinářům po svém uvedení do funkce. Podrobnosti chce představit v pátek na tiskové konferenci.

Vládou přijatá opatření pro zmírnění šíření epidemie nebude podle něj třeba zásadně zpřísňovat. Lidé je ale musí respektovat. "Nemůžu vám hned po svém nástupu říct, co udělám. Ale můžu vám slíbit, že rozhodování bude založené na datech, která budou sdílená a musí být všem srozumitelná," uvedl Blatný

Zásadní věci, které se podle něj teď řeší, je kapacita nemocnic a personálu. "Je velice dobře, že se budují obě polní nemocnice. Zatím se nezdá, že by bylo potřeba další podobné externí kapacity budovat," dodal. Jako jednu z prvních věcí chce s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) řešit případné znovuotevření škol. "Je potřeba na základě dat, která máme, zjistit, jestli to (uzavření škol) má zůstat, nebo se to má změnit," dodal. Není jasné, jestli vydá konečné stanovisko v pátek.

Hodlá využít Prymulovy služby

Nabídku, aby se stal ministrem, považoval za výzvu a něco, kde může pomoct. "Jsem nestraník a o politickou část této otázky jsem se příliš nezajímal," uvedl.

Služby odcházejícího ministra Romana Prymuly chce Blatný dál využívat, protože je podle něj skvělý odborník. Sejde se s ním a dohodnou se, jak budou spolupracovat. Blatný také na první tiskové konferenci vyvrátil dosavadní informace zveřejněné jeho jménem na twitteru. Zdůraznil, že je nepsal.

Kubek požaduje zpřísnění

Novému ministrovi zdravotnictví dnes vyjádřil podporu prezident České lékařské komory Milan Kubek, byť se s Blatným ještě nesetkal. "Pana docenta Blatného osobně neznám. Ale chci ho i touto cestou ujistit, že má nejen mojí osobní podporu, ale také podporu celé České lékařské komory. Přebírá resort snad vůbec v nejtěžším momentu, který kdy české zdravotnictví zažilo," řekl Kubek pro web G.cz

Šéf lékařů zároveň žádá, aby došlo na zpřísnění nařízení. "Očekáváme od něj, že bude resort hájit a prosazovat okamžité a zásadní zpřísnění stávajících opatření. Našemu zdravotnictví skutečně hrozí kolaps, a to ve velice krátkém horizontu. Inspirovat se můžeme jednoznačně u Izraele, který jasně ukázal, že i rozjetou epidemii lze zastavit," varoval pro Géčko Milan Kubek.

Prezident varoval před Vyšehradem

Prezident Miloš Zeman Blatného do funkce ministra zdravotnictví jmenoval dnes dopoledne. Hlava státu varovala Blatného, že nastupuje do resort v nejtěžší možnou chvíli. Zároveň mu ale vyjádřil podporu a upozornil ho, aby se nedopustil podobné chyby, jako Prymula. "Vyhýbejte se Vyšehradu, to místo je nebezpečné." doporučil Blatnému Zeman.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy