Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Nový český film Matky vzbuzuje rozpaky: Plakát obšlehli od Netflixu, zlobí se diváci

Plakát filmu Matky, komedie v očekávání jako by z oka vypadl plakátu seriálu Zpátky do práce.
Zdroj: Se souhlasem Netflixu, se souhlasem Up&Up production
KONTROVERZE

Do kin přišel nový tragikomický film Matky, komedie v očekávání, který prý ocení především ženy, jež už samy mají děti. Co ale zatím vůbec neoceňují, je podle nich nedostatek originality tvůrců. Minimálně u plakátu k filmu tak nápadně připomíná populární komediální seriál Netflixu Zpátky do práce (Workin' Moms), až to prý bolí. Producentka ale nápad brání.

Matky obšlehly Netflix?

„Viděli jste už poster k novému českému filmu Matky? ​Zaskočilo mě to. Chápu, že se lidé mezi sebou inspirují, ale aby prakticky obšlehli nápad z plakátu populárního seriálu Netflixu Workin' Moms, který je navíc ještě o tom samém, to mi připadá neskutečně trapné,“ píše na Instagramu Vendulka, ale přidávají se i další..

A opravdu; na první pohled to může vypadat, že autor nápadu na plakát k českému snímku jako by si vůbec nelámal hlavu s náznakem originality. Na podlaze na nějakých polštářích či látkách leží několik žen, některé z nich jsou s podkladem pod nimi barevně sladěné. O dost starší série Netflixu (vysílá se od roku 2017) je přitom to samé v bledě modrém.

Reakce

Jenže produkce filmu se dušuje, že jde o naprostou náhodu.

„O podobnosti plakátů víme, rozhodně nešlo ale o záměr. Od začátku jsme věděli, že každá ze čtyř postav filmu nese svou unikátní barvu, která se promítá i do jejich kostýmů nebo zařízení bytů. Ty barvy proto používáme od začátku ve všech vizuálech. Pak se nabízelo barvy přenést i na plakát. S Workin‘ Moms máme podobné téma, takže jsme asi uvažovali podobně,“ řekla redaktoru eXtra.cz producentka snímku z Up&Up production Martina Schwarz.

To, že někdo leží na zemi a má nějak vlasy, už pravděpodobně vzniklo mnohokrát ještě i před Netflixem. My vycházeli z toho, aby naše čtyři herečky nestály před pozadím a nebyla z toho klasická ateliérová fotka. A chtěli jsme, aby to bylo v duchu lifestylu celého filmu. Stejně asi přemýšleli v Netflixu, když dělali vlastní poster,“ dodala.

Originalita

Je otázka, jestli každý bude takovému vysvětlení věřit. Při takovém množstvím pořadů a filmů, kterých na světě jsou už miliony a k nim miliony plakátů, je ale asi těžké vymyslet něco zcela originálního. A když už něco takového vznikne, nikde není záruka, že ve finále autor nebude za chvíli popotahovaný za ukradnutí nápadu jinde…

Seriál Workin‘ Moms s Catherine Reitman v hlavní roli vypráví příběh pěti kamarádek, které se snaží po mateřské vrátit do pracovního procesu. Dílo služby Netflix divačky nadchlo tím, jak přímočaře a bez obalu popisuje to, že být matkou není vůbec žádná legrace.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy