Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Novoroční projev předsedy Sněmovny: Mluvme spolu, nezůstaňme v bublinách, vyzval Vondráček

Radek Vondráček.
Zdroj: profimedia
projev
Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyzval ve svém novoročním projevu občany k tomu, aby se nechali očkovat proti covidu. Vyjádřil i soustrast lidem, jejichž bližní v důsledku epidemie zemřeli. Ve svém projevu také řekl, že epidemie přinesla novou štěpící linii ve společnosti a prohloubila její rozdělení. Zaráží ho, že boj s virem společnost nestmelil. Obává se, že blížící se volební kampaně přinesou spolu s epidemií další štěpení a vlnu nenávisti.

Hned v úvodu si předseda Sněmovny sejmul roušku. Mínil to jako nakročení do nového roku a jako vyjádření naděje, že se v novém roce podaří epidemii porazit. "Pokud bych měl nějak stručně charakterizovat loňský nelehký rok, použil bych slova, že nám ukázal, jací jsme. Jaký jsme národ, jaký je náš stát, jaký je každý z nás. Jsem si jist, že jsme ze sebe dali mnohem více toho lepšího," ujistil Radek Vondráček

Značnou část svého projevu věnoval epidemii. "Covidová statistika jsou jen čísla. Za nimi jsou však konkrétní lidé, jejich životní příběhy, jejich jména, jejich tváře. Tváře lidí, kteří mohli žít nebýt epidemie," poznamenal.

Výzva k očkování

Vyzval proto občany, aby se nechali očkovat. "Všechny vás pak prosím, až budete mít možnost, dejte se očkovat. A do té doby se snažte chránit sebe i své okolí, jak jen to půjde. Nic nyní nemůže být teď důležitějšího než přežít. Vše ostatní jde napravit," apeloval.

Tím nejhorším, co covid kromě smrti přinesl, je podle třetího nejvyššího ústavního činitele hlubší rozdělení společnosti. "Epidemie otevřela novou štěpící linii. Ale zejména obnažila a zdůraznila ty staré, které už v našem národě dřímaly nebo se projevovaly dříve," uvedl Vondráček.

Lidé si podle něj našli v epidemii záminku, jak zaútočit na ty, které beztak nemají rádi. "Někdo na vládu, někdo na opozici. Někdo na obyvatele metropole, někdo na regiony. Někdo na politiky, někdo na novináře. Někdo na konzervativce, někdo na liberály," dodal. Společnost je podle jeho slov rozhádanější a rozdělenější, než když vstupovala do roku 2020.

Mluvme spolu více

"Rozumím tomu, že když jsou lidé pod takovým velkým stresem, kdy mají obavy nejen z epidemie, ale i z budoucnosti, cítí potřebu nějak reagovat. Přesto, nebo spíše právě proto, vás prosím: zkuste každý za sebe odolávat tomuto tlaku a nepřispívat k další nesnášenlivosti," vyzval občany předseda Sněmovny.

"Chtěl bych, aby tohle bylo do nového roku vnímáno jako základní vzkaz a poselství tohoto mého projevu: Více spolu mluvme a více si naslouchejme. I když spolu třeba nesouhlasíme," řekl předseda Sněmovny. Nabádal občany, aby nezůstávali uzavřeni ve svých sociálních bublinách.

"Já nejsem naivní a počítám s tím, že epidemie a nastávající volební kampaň přinesou další vlnu štěpení, vzájemného osočování a nenávisti. Ke střetu mezi vládou a opozicí se přidají rozbroje mezi těmi konzervativními a liberálními, mezi starými a mladými, mezi těmi, kteří chtějí společnost uchovat takovou, jaká je, a těmi, kteří ji chtějí v zájmu nějakého vyššího dobra od základu proměnit," prohlásil.

Promluví i Babiš

V projevu se zastal i malých a středních podnikatelů. "Oni jsou přitom, jak se říká, solí hospodářství. Pokud padnou oni, do potíží se dostane sociální systém a problémy se přelijí i do velkých firem," varoval. Vyzval občany, aby podporovali domácí firmy.

Vondráčkův projev následoval po projevu předsedy horní parlamentní komory, Senátu, Miloše Vystrčila (ODS). Novoroční projevy parlamentních předsedů jsou reakcí na to, že prezident Miloš Zeman (76) nahradil proslovy hlavy státu na počátku roku vánočním poselstvím, které se vysílá 26. prosince. Dnes večer má ještě pronést projev předseda vlády Andrej Babiš (66).

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy