Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Novinář převedl syrského chlapce přes hranice a natočil o tom dokument. Hrozí mu až dva roky za mřížemi!

Reportér svého činu nelituje.
Zdroj: pinterest.com
Švédský novinář Fredrik Önnevall v roce 2014 pomohl syrskému uprchlíkovi dostat se z Řecka do Švédska. Čelí obvinění za převaděčství a hrozí mu až 2 roky za mřížemi. Reportér dnes v Malmö stanul před soudem.

Dnes začal v Malmö soud se švédským novinářem, který v roce 2014 převedl 15letého syrského uprchlíka z Řecka do Švédska. Fredrik Önnevall stanul před soudem společně se svým kameramanem a tlumočníkem. Za přečin mu hrozí až dva roky za mřížemi. Tento týden ale řekl, že svého činu nelituje. Informovala o tom agentura AFP.

Önnevall se svým týmem v roce 2014 natáčel v Řecku pro švédskou televizi SVT dokument o reakci evropských nacionalistických stran na příliv migrantů a o životě uprchlíků na cestě za lepším světem. Jenže se setkali s 15letým Syřanem, který se chtěl dostat do Švédska. Mladého chlapce tak doprovodili přes hranice, kde už na něj čekal jeho bratranec. O svém činu dokonce natočili dokumentární pořad, kde zmapovali celou jeho cestu přes hranice.

„Trvalo mi deset, možná patnáct minut, než jsem tu otázku vstřebal, pochopil, o co mě žádá, a rozhodl se,“ řekl novinář v rozhovoru pro agenturu AFP, který hned se svými kolegy zrušil let do Švédska a vydal se za hranice autem.

„Z právního hlediska jde o případ převaděčství,“ podotkla prokurátorka Kristina Amilon, která poukázala na to, že novináři syrského chlapce doprovázeli, a dokonce ho vezli i autem. Podle obhajoby ale byli jen jeho společníky na cestě a vše natáčeli. Chlapec si sám platil náklady a také si zařídil doklady. „Šlo tady o dokument, který líčí cestu migranta z Řecka do Švédska,“ prohlásil právník Björn Benschöld.

„Jsem si jist, že jsme se zachovali správně, že to nebyl zločin,“ prohlásil Önnevall, který svého činu nelituje. Chlapec chtěl prý riskovat svůj život a z výšky naskočit na nějaké nákladní auto. A to by mohlo dopadnout fatálně.

Veřejnost spatřila dokumentární pořad v roce 2015 a snesla se na něj vlna kritiky. Někteří reportéra odsuzovali a říkali o něm, že je zločinec, a jiní mu zase fandili. Televize ale svého reportéra podporuje a stojí pevně na jeho straně. Uprchlík je totiž ve Švédsku šťastný, dostal povolení k pobytu a mohla za ním přijet celá jeho rodina. Mluví plynně švédsky a už si našel i první brigádu. S novinářem je pořád v kontaktu a zřejmě mu do konce svého života nezapomene, že mu pomohl v cestě za lepším životem.

Související články

Další články