Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Nové informace o džihádistovi z Česka: Co o něm prozradili sousedé a jak blízko měl k Islámskému státu?

Chtěl se mladý Jan v IS „proslavit“?
Zdroj: Profimedia
Česko má prvního občana, který se přihlásil k odkazu Islámského státu. Co víme o muži, který odjel bojovat do Sýrie? Na povrch začínají vyplouvat znepokojující informace.

Byl zadržen první český občan, který se přidal k Islámskému státu. Podle informací Respektu byl jednadvacetiletý Jan chycen v Turecku. Chtěl se dostat do Sýrie a bojovat po boku IS. Turecká policie ho obratem poslala zpátky do Čech a upozornila naše bezpečnostní složky. Nejdříve muže vyšetřovali na svobodě, ale pak přišlo tvrdé zatčení.

„Bylo to v šest hodin ráno, když se vrátil z noční směny domů. Dovnitř měli vtrhnout policisté v neprůstřelných vestách a se samopaly,“ popsala Blesku jeho sousedka, paní Květa. Zákrok proběhl 20. června.

Podle dalších svědků ho vytáhli na ulici, svlékli a prohledali. Sousedům pak policie řekla, aby o ničem nemluvili. Jednadvacetiletý mladík si prý nechával růst plnovous, sledoval arabská média a tímto jazykem se zvládl domluvit. Arabsky i psal na sociální sítě.

Podle sousedů to byl nenápadný mladík, který ani neodpověděl na pozdrav. Nevypadal vůbec agresivně. Ba naopak. Často si prý z něj ostatní dělali legraci a on se ani nebránil. S nikým se příliš nebavil a neměl žádné koníčky. Po práci chodil vždy domů a nebyl sdílný ani se svými kolegy. Často ale hrál počítačové hry. Jeho okolí je případem šokováno.

Mladý muž z jižního Plzeňska je momentálně ve vazbě. Hrozí mu až 12 let vězení. Proti vzetí do vazby už podal Jan stížnost.

Související články

Další články