Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Nově funguje infolinka 1212: Programátoři už se na to nemohli dívat, stejně jako u dálničních známek

Zdroj:
+ Další 4 fotografie
seznam
Nově zřízená infolinka 1212 má ulevit přetíženým hygienickým stanicím i lince 112. V době, kdy se světem šíří nový koronavirus, je důležité vědět, v jakých případech se kam obrátit. Česká vláda už vyhlásila nouzový stav i karanténu a omezila veřejný život. Pokud máte dojem, že jste nakažení, setkali jste se s někým, komu vyšel test pozitivně nebo máte ohledně nemoci Covid-19 nějaké dotazy, tyto kontakty se vám budou hodit.

"Jen od neděle od 20:20 hodin do 3 do rána bylo odbaveno cca 3600 hovorů, což snížilo nápor na linku 112 prý až o 15 %," uvedl jeden z iniciátorů nového datového hackathonu COVID19CZ, Patrick Zandl. Klíčovým úkolem programátorů bylo odlehčit lince 112, která je aktuálně zahlcena dotazy na nákazu, přičemž by měla sloužit především pro záchranný systém a odbavovat akutní případy.

Nová linka 1212

Nová informační linka 1212 o coronaviru má ulehčit přetíženým linkám. Vznikla ve spolupráci soukromníků se státem. Spolu s linkou bude spuštěn i nový web, který bude vycházet z oficiálního webu ministerstva zdravotnictví. Za touto aktivitou stojí podnikatelé Jan Barta a Dušan Šenkypl, kteří stojí mj. za společností Pale Fire Capital. Kromě zmíněných podnikatelů se s pomocí nabídla řada dalších podnikatelů i firem.

Více o tématu

"Infolinka také postupně zvládne přepojovat hovory i na jiné menší infolinky, které mají radit například podnikatelům, co dělat - zatím jen odkazuje na telefonní čísla, která jsou jinak špatně k dohledání. Linka 1212 nyní zvládá základní tři call skripty (informace o usnesení vlády, zdravotní - symptomatické a lékařská doporučení a obecné informace," dodal Zandl.

COVID19CZ je iniciativou několika českých technologických firem a stovek IT nadšenců. Nová infolinka je jen začátkem jejich společného úsilí.

Návrat z rizikové oblasti

Pakliže jste se vrátili z oblasti, z níž se koronavirus rozšířil, sledujte svůj zdravotní stav a zůstaňte doma. Telefonicky kontaktujte lékaře, který vám nařídí čtrnáctidenní karanténu. V případě, že se u vás objeví příznaky nemoci, volejte svého obvodního lékaře či na pohotovost ve vašem městě. Rozhodně se do ordinace nevydávejte osobně, mohli byste někoho nakazit.

Dotazy

Na dotazy ohledně koronaviru s názvem Covid-19 odpovídají odborníci Státního zdravotního ústavu na linkách 724 810 106 a 725 191 367 a 725 191 370. Pokud se nebudete moci dovolat, mějte strpení, vzhledem ke zvýšenému zájmu o tuto problematiku mohou být linky obsazené a přetížené. Nově proto funguje linka 1212.

Akutní potíže

V případě, že trpíte příznaky koronaviru a je vám opravdu zle, neváhejte se i nadále obrátit na linku 112.

Zájem o vyšetření

V případě, že budete mít zájem o vyšetření na koronavirus, kontaktujte svého registrujícího lékaře, lékařskou pohotovostní službu, nebo popřípadě příslušnou krajskou hygienickou stanici. Seznam telefonních čísel na hygienické stanice podle krajů naleznete ZDE.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň zřídilo webovou stránku věnovanou přímo koronaviru a všemu, co s ním souvisí. Najdete ji TADY

Související články

Další články