Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Nové dvacetikoruny k 100. výročí republiky: Vyděláte na nich jednou balík?

Zdroj: ČNB
+ Další 2 fotografie
Finance
Mnoho lidí se snaží zhodnotit své majetky a snaží se investovat do šperků, starožitností a nebo mincí. Česká národní banka u příležitosti 100. výročí založení státu pustí do oběhu pamětní mince s portréty zakladatelů republiky. Vyplatí se tyto dvacetikoruny uložit na bezpečné místo s tím, že jednou budou mít výrazně vyšší hodnotu? Zeptali jsme se odborníků.

Česká národní banka vydá 24. října 2018 u příležitosti 100. výročí Československa oběžné mince v hodnotě 20 Kč s portréty zakladatelů republiky. Na mincích naleznete vyobrazení prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Podle oficiální zprávy České národní banky bude k dostání 200 000 kusů mincí od každého motivu, celkem tedy 600 000 mincí emise s názvem Významné osobnosti československé­ho státu.

Mnoho občanů České republiky se snaží svůj majetek zhodnotit různými způsoby. Lidé investují do starožitností, zlata, obrazů, nemovitostí… Oblíbená je také investice do výročních mincí a bankovek. Vyplatí se schovat si výroční dvacetikorunové mince s tím, že za několik desítek let budou mít výrazně vyšší cenu, než mají dnes? Na to jsme se zeptali odborníků.

„Co se týče mincí k 100. výročí vzniku státu, tady žádné zhodnocení do budoucna nevidím. Jedná se o obyčejné kovové mince a ČNB stanovila limit výměny na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu. Toto prostě nejsou investiční mince. To už je lepší, když si v současné době u ČNB zakoupíte zcela novou bankovku v hodnotě 5000 Kč. Taková zcela nová bankovka by jednou mohla mít vyšší cenu,“ uvedl pro eXtra.cz numismatik Pavel Beroušek.

Podobného názoru je také obchodnice se starožitnostmi Jolana Stádníková. Ta říká, že je lepší si rok počkat, až ČNB vydá výroční stokorunovou bankovku s portrétem Aloise Rašína. „Vždy záleží zejména na tom, kolik bankovek bude vydáno. Je logické, že čím méně jich bude v oběhu, tím se zvyšuje investiční potenciál. Obecně u bankovek a mincí ale platí, že zhodnocování probíhá velmi pomalu. Případní zájemci nemůžou očekávat dramatický nárůst hodnoty. Je hezké doma takovou bankovku nebo výroční minci mít, ale žádný radikální zisk nečekejte,“ uvedla Stádníková.

Parametry výroční mince

Co se týče technických parametrů, tak se výroční dvacetikoruny neliší od standardních mincí. Materiálem je ocel plátovaná slitinou mědi a zinku v poměru 75:25 a galvanicky pokovená slitinou mědi a zinku v poměru 72:28, magnetická, třináctihran, hmotnost 8,43 g, průměr 26 mm, síla 2,55 mm, hrany zaoblené a hladké; tolerance ve složení slitin ± 1 %, v hmotnosti ± 0,25 g, v průměru ± 0,1 mm a v síle ± 0,05 mm.

Pozor, ať nekoupíte kus plechu

Zároveň odborníci varují před mincovními obchody, které nejsou spojené s Českou národní bankou. Prodejci často pomocí doprovodných letáků vytváří falešný dojem, že se jedná o exkluzivní mince nebo medaile, které časem budou mít výraznou hodnotu. Není to pravda. Zakoupíte v podstatě kus plechu, který časem rozhodně žádnou hodnotu mít nebude.

Související články

Další články