Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nová vláda pokračuje ve zmatcích té staré: Opatření na Silvestra motá všem hlavy

Silvestr: Opatření motají restauratérům hlavy
Zdroj: Pixabay
Silvestr

Nová vláda podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) pokračuje v chaotickém vyhlašování restrikcí. Restauratéři jsou zmateni hlavně v případě oznámení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), že akcí, večírků a silvestrovských oslav se bude moci od 29. prosince do 2. ledna účastnit nejvýše 50 lidí.

V restauracích budou od 29. prosince do 2. ledna moci podle Vlastimila Válka sedět u stolu maximálně čtyři hosté, netýká se to ale lidí, kteří sdílejí společnou domácnost. Restauratérům ale není podle restauratéra a garanta projektu Moje restaurace za AMSP Luboše Kastnera jasné hlavně to, zda kapacita 50 hostů se bude týkat celého období, nebo pouze večerních časů; případně by stačilo událost nenazvat vánoční nebo silvestrovskou oslavou, aby se provozovatelé tímto limitem nemuseli řídit.

"Už mi několik restauratérů volalo, že nerozumějí tomu, jak sdělená opatření uchopit. Počkáme na písemný dokument, zda z něj bude informace jasnější," řekl Kastner pro ČTK. Nová vláda se od staré podle něj nepoučila a pokračuje v matoucích sděleních. Sice její představitelé uvedli, že se při stanovení restrikcí radili s odborníky, Kastner ale neví, se kterými. Zástupce gastronomie podle něj nikdo neoslovil. Pokud by se tak stalo, předešlo by se podle něj zbytečným zmatkům.

Z vyjádření Válka není podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka zřejmé, proč pohybujících se hostů může být 100 a sedících pouze 50. Je podle něj evidentní, že opatření nebylo konzultováno s lidmi z praxe z pohostinství a cestovního ruchu. Problém podle něj bude hlavně o silvestrovském večeru, kde ve větších zařízeních bude nutné rozhodovat, kdo se oslav účastní a kdo ne. "To vše za situace, kdy v hotelech mohou být pouze očkovaní lidé a lidé po prodělání nemoci," uvedl. Doplnil, že pozitivně hodnotí zrušení omezení provozní doby do 22:00.

Problémy pro kulturu

Komplikací je také omezení pro kulturní a jiné akce platné od 29. prosince. Jak uvedl ministr Válek, na těchto akcích může být maximálně 1000 sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, budou omezeny na 100 osob. To přidělává starosti například pořadatelům boxerského galavečera v Lucerně, který se bude konat právě 29. prosince. "Prosím, nepište mi dotazy, jak to teď bude. Mám jenom jednu hlavu a posledních pár tablet neurolu," napsal bezprostředně po ohlášení opatření organizátor večera Matouš Rajmont.

Provozovatelé stravovacích podniků budou muset podle Válka ověřovat prostřednictvím QR kódů aplikace Tečka, zda mají hosté příslušné doklady. To je podle Kastnera také velký problém. "Nejsme Německo a všichni hospodští nemají prostředky, aby si mohli pořídit čtečku QR kódů. Komplikace je to zejména na vesnicích," uvedl. Ne všichni tedy budou schopni tuto podmínku dodržet.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy