Nová válka Vondráčkové a Plekance: Pravda o údajném únosu dětí!
„Nejsem jen hokejista, jsem taky táta. Vím, že to není standardní chování profesionálního hráče, ale nemohu jinak. Vánoční svátky chci strávit se svými syny. A když nemohou přijet ani na prázdniny do Česka, letím já za nimi,“ uveřejnil Tomáš Plekanec v pátek na svém profilu
Právník útočí
Na to advokát Lucie reagoval tím, že hokejista měl zapomenout zmínit, že právě on znemožnil cestovat svým dětem. „Podal skandální a nesmyslnou žalobu na vlastní ženu u Mezinárodního soudního dvora v Haagu s tím, že měla unést své syny! Přestože to byl právě pan Plekanec, který už podruhé od svých dětí odjel za svou novou známostí. Na základě této žaloby pana Plekance byly oběma dětem odebrány pasy a byl jim znemožněn odlet jak na zimní prázdniny, tak případně do ČR,“ napsal Blesku JUDr. Petr Machálek
Je to ale skutečně tak nesmyslná žaloba, jak obhájce zpěvačky tvrdí? Zdá se, že vůbec ne, naopak jde o naprosto obvyklou praxi v podobných případech.
Upírají mu práva?
„V českém i mezinárodním právu soukromém platí, že oba rodiče mají stejná práva a povinnosti, o všech podstatných náležitostech se musí dohodnout. Pokud děti nebyly ani jednomu z nich svěřeny do péče, je to o to víc naléhavé, aby se úředně zajistil výkon práv obou rodičů. Jestliže jeden z rodičů svévolně s nezletilými zůstává na místě, s nímž druhý rodič nesouhlasí, takže bylo porušeno jeho právo, může zažádat o návrat dětí zadržovaných v některém smluvním státě signatářů Úmluvy o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí sjednané v Haagu 25. října 1980,“ řekl eXtra.cz jeden z renomovaných právníků s tím, že dle jeho názoru žaloba Plekance nebude popisovat vůbec žádný únos, ale právě takzvané zadržení nezletilých.
„Nemyslím si, že by se soudu, který o věci rozhoduje, nějak líbilo, že jedna ze stran ve sporu o děti poskytuje informace médiím. Na to jsou tam velmi citliví. Moc se mi také nezdá, že by žalující strana požadovala zadržení pasů, to většinou v rámci předběžných opatření nařizují samy příslušné soudy ve chvíli, kdy mají pocit, že se jednomu z rodičů děje bezpráví,“ přidává advokát se zkušenostmi s uplatňováním dotyčné Úmluvy.
Jak to probíhá
Takzvaný opuštěný rodič může zažádat o navrácení dítěte, rozhodovat o tom pak bude soud státu, kde je dítě „zadržováno“, v tomto případě kanadský. Do doby, než je návratové řízení ukončeno, nelze v provincii Quebec zahájit řízení o úpravě výchovy dítěte, celý proces rozhodování by neměl trvat déle než šest týdnů.
Zdá se, že Tomáš Plekanec usoudil, že s matkou dětí není naděje domluvit se rozumně na ničem (sám tvrdí, že na návratu dětí do ČR se přitom opakovaně shodli), a tak už z čirého zoufalství sáhl k mezinárodní pomoci. Jestli proti velmi zdatné soupeřce Lucii Vondráčkové, kterou řada lidí označuje za zlatokopku, hokejista uspěje, to ukáže až čas.
Co se v Úmluvě píše?
„Konfliktní situace mezi rodiči v oblasti péče o nezletilé děti a realizace styku s nimi v případech, kdy rodiče žijí odděleně v různých státech, se následně projevují často formou únosů nebo zadržováním dětí jedním z rodičů proti vůli druhého rodiče nebo tím, že jeden z rodičů brání druhému ve styku s dětmi, byť jeho právo na styk bylo stanoveno rozhodnutím soudu…
„Předmětem Úmluvy je mimo jiné a) zajistit bezodkladný návrat dětí protiprávně přemístěných nebo zadržovaných v některém smluvním státě, b) zajistit, aby práva týkající se péče o dítě a styku s ním podle právního řádu jednoho smluvního státu byla účinně respektována v ostatních smluvních státech.“