Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Nová pravidla pro chov psů: Bude to konec množíren?

Zdroj: archiv
zákon
Sněmovna v novele veterinárního zákona schválila přísnější pravidla pro chov psů. Nově budou muset lidé veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. V současnosti je to tak, že tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Nyní novelu zákona projedná senát.

Poslanci brojí proti takzvaným množírnám psů. Čipování štěňat prosadila poslankyně ANO Monika Červíčkov, podle jejíhož návrhu by čipy měla dostat štěňata před odevzdáním novému majiteli. Sněmovna naopak odmítla její návrh. Ten měl výslovně zakázat provozování útulků, které při zabezpečení péče o toulavá a opuštěná zvířata nespolupracovaly s obcí. Útulek také směl poskytovat těmto zvířatům dočasnou péči jen „po dohodě s obcí“. Poslankyně uvedla, že návrh má zpřesnit režim v souladu s občanským zákoníkem.

Změna by podle Nikol Burešové z organizace Pet Heroes vedla k zániku desítek ze tří stovek útulků v Česku. Zánik by podle Burešové hrozil hlavně kočičím útulkům. Krajská veterinární správa bude moci na návrh Jana Zahradníka (ODS) zrušit registraci útulku, jehož provozovatel přestane splňovat zákonné požadavky. Pavel Kováčik (KSČM) prosadil povinnost chovatelů ohlásit čipování veterinární správě, která by měla vést jejich evidenci.

Chovatelé psů budou mít podle novely 7 dní na to, aby nahlásili veterinářům informace o tom, že chovají nejméně tři feny starší 12 měsíců. Úmrtí některé z nich budou muset rovněž nahlásit do týdne. Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečnostní sbory nebo chovatelé vodicích nebo asistenčních psů.

Související články

Další články