Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Nová postava v minisérii Božena: Elizaveta Maximová se ujme role nadané spisovatelky

Elizaveta Maximová hraje v Boženě nadanou spisovatelku Karolinu Světlou.
Zdroj: Se svolením Česká televize
+ Dalších 6 fotografií
Božena
Seriál Božena si již po dvou dílech získala srdce řady diváků. Ve třetím díle přibude nová postava, kterou ztvárnila herečka Elizaveta Maximová. Mnozí ji mohou znát například z televizního filmu Stockholmský syndrom.

Elizaveta Maximová hraje v minisérii Božena Johanu Mužákovou. Té rodiče zakázali chodit do školy, jakmile poznali její literární nadání, aby jí zabránili v rozvoji „neženských vrtochů“. Ačkoli byla vášnivou čtenářkou, směla se věnovat jen šití a hře na piano. Soukromého učitele češtiny dostala až v šestnácti letech. Musel za Johanou a její sestrou Žofií docházet skoro tajně, protože výuku odsuzovali přátelé Rottových.

S českou literaturou a vlastenci ji seznámil učitel klavíru Petr Mužák, kterého si později vzala. Po smrti jejich tříměsíční dcery Boženky upadla do depresí, hrozilo jí oslepnutí. Vzpamatovala se při pobytu ve Světlé pod Ještědem, kam se každé léto vracela. Neubránila se platonické lásce s Janem Nerudou. Začala psát, publikovala pod pseudonymem Karolina Světlá. Další děti nikdy neměla.

V minisérii Božena hrajete spisovatelku Karolinu Světlou v době, kdy ještě nepoužívala toto jméno. Rozsahem to není velká role, ale významná. Jak ji vnímáte vy a jak se vám hrála?

Diváci uvidí Karolinu Světlou ještě jako Johanu Mužákovou (za svobodna Rottovou) v období, kdy o kariéře spisovatelky teprve snila. Moje Johana je chytrá, přemýšlivá, jemná, tichá, ale zároveň plná emocí, které ještě neumí, či si nedovoluje veřejně vyjádřit. V mládí bezmezně obdivuje Boženu, se kterou mají téměř sesterský vztah. Je pro Johanu vším, čím by si tolik přála být - nespoutaná, otevřená, drzá a odvážná. Role Johany, její přerod z dívenky v ženu, mě bavila a při natáčení jsem byla uchvácena dekoracemi, maskami a především kostýmy. Neustále jsem se kostýmní výtvarnice a kostymérů vyptávala na detaily ohledně korzetů, sukní, krajek, klobouků a rukaviček.

Jak na vás působila Karolina Světlá ve škole?

Pamatovala jsem si, že žila v 19. století, napsala Vesnický román a Kříž u potoka a bojovala za emancipaci žen ve společnosti. Přiznám se, že tím mé znalosti ze střední školy končily. Až když jsem si v rámci příprav nastudovávala dobu, ve které Johana žila, došlo mi, jak pozoruhodná osobnost to byla. S čím vším musela bojovat, jak těžké postavení měly ženy v 19. století, kdy nemohly rozhodovat o vlastním životě. Bylo na jejich rodině, zda je vůbec nechají studovat, nemohly si samy vybrat, čemu se budou věnovat, koho si vezmou. V Johanině případě to tak skutečně bylo. Poté, co její matka zjistila, že má literární ambice, zakázala jí číst a psát, aby „přišla na jiné myšlenky".

Kým je pro vás Božena Němcová?

Silnou, emancipovanou ženou, která v otevřenosti myšlení předčila svou dobu.

V seriálu přijde vaše postava o první a zároveň jediné dítě. Jak složité je pro herečku zahrát takovou emoci?

Ráda při práci vycházím ze své komfortní zóny, dalo by se říct, že si to svým způsobem užívám. V tomto případě jsem se snažila intuitivně navnímat danou okolnost, zapojit fantazii a samozřejmě se nechat vést pokyny režisérky.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy