Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Nová opatření: Studenti musí nastoupit do nemocnic a doporučení k práci z domova

Zdroj: profimedia.cz
Studenti
Vláda v pátek schválila pracovní povinnost studentů v nemocnicích. Týká se třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol, některých mediků i studentů nelékařských oborů. Naopak k práci z domova vláda vyzvala, ale povinnost neuložila.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný chtěl už několikrát v minulosti vyzvat studenty, aby šli pracovat do nemocnic, ale kvůli jejich studijním povinnostem k takovému kroku nepřikročil. Až do dnešního dne, kdy byla schválena pracovní povinnost studentů třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol. Proti tomuto kroku opakovaně vystupovali děkani lékařských fakult, ale Blatný uvedl, že se to pokusí zařídit tak, aby jejich nasazení do nemocnic co nejméně ovlivnilo výuku.

Povinnost se vztahuje rovněž na všechny ročníky vysokých a vyšších odborných škol, které se připravují na nelékařské zdravotnické povolání. Již dříve ministr Blatný řekl, že tato povinnost se nebude týkat mediků prvních a šestých ročníků.

Pracovní povinnost, která platí od pondělí 8. března, se týká vedle studentů třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol také čtvrtého a pátého ročníku vysokoškolského studia všeobecného lékařství. Vztahuje se rovněž na všechny ročníky vysokých a vyšších odborných škol, které se připravují na nelékařské zdravotnické povolání. V nemocnicích mají pracovat také všechny ročníky navazujících zdravotnických magisterských programů a jednooborového studia psychologie s výjimkou posledních ročníků.

Studenti, kteří nastoupí do nemocnic, budou mít nárok na přednostní očkování proti covidu-19. "Ve chvíli, kdy nastoupí, tak jako ostatní zdravotníci získávají tuto prioritu a bude jim umožněno očkování přednostně jako dalším pracovníkům ve zdravotnictví," uvedl Blatný.

Povinný homeoffice

Co se týče zaměstnanců a jejich povinnosti pracovat z domova, to vláda neuložila, ale pouze doporučila. Vyzvala zaměstnavatelské svazy, aby firmy dělaly maximum pro to, aby lidé co nejvíce využívali home office. „Zabývali jsme se možností to nějak nařídit, ale já myslím, že to ani není potřebné. Že všichni zaměstnavatelé chápou, že je to důležité z hlediska mobility," uvedl premiér Andrej Babiš. Podle premiéra je hlavní motivací pracovat z domu to, že se nebudou moci zúčastnit plošného testování.

Související články

Další články