Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Prymula zmrazil život v Česku: Nesmíte do bazénu, od pondělí se zastavuje kultura i zoo

Prymula zmrazil život v Česku: Nesmíte do bazénu, od pondělí se zastavuje kultura i zoo
Zdroj:
+ Další fotografie
koronavirus
Česká republika se potýká s masivním nárůstem počtu nakažených koronavirem. V důsledku toho se vláda rozhodla, že radikálně na 14 dnů omezí život v České republice. Nová nařízení, která budou platit od pondělí, tvrdě dopadají zejména na kulturní život. S novými pravidly veřejnost seznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Vláda se ve čtvrtek sešla, aby jednala o závažné situaci týkající se šíření koronaviru. Počet pozitivně testovaných se rapidně zvýšil a Česká republika má jen za středu rekordní nárůst 5335 případů. Premiér Andrej Babiš (66) proto jednal s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou o protikoronavirových opatřeních.

Zmražení kultury

"Na dobu čtrnácti dnů. Bude se lišit přístup ke kulturním akcím. Dojde k zavření prakticky všech kulturních událostí, jako jsou třeba kina i divadla. Omezení bude platit na 14 dnů," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula na brífinku po jednání vlády. Krom toho se také na dobu 14 dnů zavírají zoologické zahrady, fitness centra, posilovny a kryté bazény.

Omezí se také sportovní aktivity. Uzavírají se vnitřní sportoviště. Venku se sportovní aktivity mohou vykonávat. Ovšem maximálně 20 osob. "Do dvaceti osob je možné zahrát si fotbal nebo tenis. Uvnitř ale nebude nic," řekl Prymula.

Již od tohoto pátku musí přerušit provoz posilovny, fitness centra, vnitřní bazény a koupaliště, řekl Prymula. Vyhlášená opatření mají trvat dva týdny a pomoci redukovat nárůst nakažených covidem-19.

Ostatní opatření

Nová omezení budou zavedená i pro restaurace. "Restaurace budou omezeny dobou do 20 hodin. U stolu budou moci sedět maximálně čtyři osoby," sdělil ministr s tím, že opatření pro restaurace platí již od pátku.

Omezení budou nově platit také pro food courty v obchodních centrech. U stolu budou moci sedět pouze dvě osoby. Ve food courtech bude také vypnuta wi-fi, aby se tam lidé zbytečně nezdržovali.

Opatření se budou týkat také úřadů. Změní se otevírací doba stejně, jako tomu bylo na jaře. "Úřady budou mít otevřeno stejně jako na jaře. Dvakrát v týdnu budou mít otevřeno po dobu pěti hodin," pronesl Prymula.

Nemocnice

Opatření se budou zavádět také v nemocnicích. "Na dobu 14 dnů chceme zakázat návštěvy v nemocničních zařízeních," upřesnil Prymula. Mimo to se budou někteří pacienti přesouvat do hotelů. "My v tuhle chvíli máme prioritní úkol, a to je vytvořit prostor v nemocnicích. Původně jsme mysleli, že lehčí pacienty s covidem budeme převádět do podobných zařízení, jako jsou lázně a hotely. Teď jsme ale strategii změnili. Do hotelů budeme převádět pacienty, kteří nepotřebují péči," uvedl Prymula.

"Po čtrnácti dnech budou opatření posouzena. V tuto chvíli je to naprosto nutné," doplnil Prymula.

Nouzový stav

Ve vážném stavu je podle posledních dat více než 350 osob. "Prudce narůstající je počet osob, které vyžadují zásadní intenzivní péči. Kontinuálně narůstající je i počet zemřelých," uvedl ministr.

Pro Českou republiku stále platí nouzový stav. Ten byl vyhlášen 5. října a trvat má po dobu třiceti dnů. Zároveň byla od stejného dne nastolena nová opatření. Do 18. října má tak platit zákaz hromadných akcí ve vnitřních prostorách nad deset osob a ve vnějších prostorách nad 20 osob. Mimo jiné jsou zakázány jakékoliv pěvecké akce, operní a muzikálová představení.

Související články

Další články